Nejedna z nás si jistě vzpomene, jak jsme jako děti milovaly předvánoční atmosféru doma (pominu-li obvyklé gruntování). Vůně vanilkových rohlíčků se linula celým bytem a byla cítit až před dům. Peklo se několik druhů cukroví v jeden den, které se pak zdobilo, plnilo a ukládalo se do čistých krabic vystlaných ubrousky. Mlsání bylo dovoleno až o Vánocích, při pečení se mohlo jen „zobnout, aby něco zbylo.“ Ale když se maminka nedívala, strkaly jsme pod víka nedočkavé prstíky, a šup se sladkým lupem na mlsný jazyk!

Na tuto vůni z dětství nikdy nezapomenu a je pravda, že si bez ní nedovedu ani teď, když jsem sama matkou, představit Vánoce. Ba naopak, toužím po ní stále! Bez ní by to nebyly ty pravé Vánoce, prosycené láskou, teplem a štěstím. Toužíme, aby se nám to doma nejen blýskalo čistotou, ale hlavně aby to všude vonělo pečeným cukrovím, vánočkou, jehličím a purpurou. Abychom si zpívali koledy a přitom společně zdobili stromek, prostírali sváteční stůl a chystali štědrovečerní lahůdky. A konečně zastavili čas, až budeme sedět kolem rozzářené jedličky a pozorovat děti, jak se třesou nedočkavostí nad všemi těmi balíčky, které nám všem přinesl Ježíšek.

To nekonečné čekání na dárky, které si pamatuji z dětství, je najednou to tam, a největší radost mi teď dělá jejich nakupování a balení – právě pro tu jiskru štěstí v dětských očích, když jim pak Ježíšek přinese to, co si nejvíce přály.

Děti mají právo snít a zaslouží si, aby se jim sny plnily.  Mají na to právo všechny, ať už jsou milované, nebo ne, nemají být o lásku, radost a blízkost ochuzeny, zejména o Vánocích…

Pečeme pro radost

Tento rok naposledy se koná charitativní projekt Hera Sobotní škola pečení, tentokrát právě v duchu Vánoc a vánočního pečení. Jestli chcete přinést kousek té vánoční pohody do dětského domova a přitom se naučit, jak se pečou Mandlové rohlíčky, Žloutkové piškotky s kokosovou náplní a Makové koláčky s džemem, neváhejte a přihlaste sebe a svou kamarádku na Sobotní školu pečení. A nezapomeňte vzít s sebou i vaše děti.

Ústřední myšlenkou Sobotní školy pečení je „zábava pro dospělé a pro děti“. Hera vybavila kuchyně tří dětských domovů (v Praze, v Chomutově a Přerově) a pravidelně v nich tento charitativní projekt pořádá. Na jedno odpoledne máte možnost naučit se péct lahodné cukroví od profesionální cukrářky, získat Kuchařku Sobotní školy pečení se všemi recepty a přitom potěšit děti v dětských domovech návštěvou svou a vašich dětí. Školy se účastní kromě profesionální cukrářky i herečka Petra Špindlerová, která tomuto projektu propůjčila svou tvář.

Reklama