Ahoj všichni,

nevím, jestli to máte taky tak, ale pro mne jsou Vánoce něčím, co vnímám každý rok úplně jinak - někdy na mne sedne vánoční nálada už koncem listopadu, a to se pak nemůžu dočkat, až začnou ve městě adventní trhy, až se rozsvítí na náměstí strom a začnou vyhrávat koledy.

A někdy, jako třeba letos, jako by ta správná nálada zapomněla, kde bydlím - nějak mi pořád nedochází, že už za tři dny je Štědrý den.

Když jsem byla malá, byli s námi Vánoce vždycky také prarodiče - babička se mnou a s mojí sestrou chodila do kostela okukovat jesličky (děda, který do kostelů ze zásady nechodil, vždycky čekal venku), a když jsme se vraceli, počítali jsme, kolik uvidíme ozdobených stromků a keřů na sousedních zahradách, a soutěžili, kdo první najde ten úplně nejhezčí (to bylo debatování.... :-)) )

Naše rodina mívala jeden zvyk, který možná není tak úplně obvyklý - úplně odmalička jsme pomáhaly rodičům na Štědrý den strojit stromeček, a teprve večer, když měl přiletět Ježíšek, jsme se musely schovat do pokoje, abychom ho nevyplašily.

Dodnes si pamatuji, jak jsem v první a druhé třídě vyprávěla spolužákům, že jsem s maminkou a tatínkem strojila stromeček a oni mi to nechtěli věřit, protože stromeček přece nosí Ježíšek i s dárky….. :-).

Sama ještě děti nemám, nevím, jak se to řeší dnes, ale za sebe musím říci, že strojení stromečku je jedna z mých nejhezčích vzpomínek…

Trošku mne mrzí, že jsme vlastně žádné tradiční vánoční zvyky nedodržovali - nelili jsme olovo, nelouskali ořechy ani nekrájeli jablíčka, to všechno nás tak nějak minulo.

Ale ono to dneska je spíš o tom, aby byla rodina pohromadě a užila se navzájem, když už ten rok bývá tak uspěchaný. Tak si holt o těch zvycích aspoň něco přečtu…. :-))).

Mějte se krásně a užijte si svátky!

bohunka_p


Milá bohunko_p,
také mě letos ta pravá vánoční nálada nějak nezasáhla, ale pořád doufám a věřím, že na Štědrý den si na mě třeba vzpomene! Krásné vánoční svátky i Vám.

Reklama