Vánoce – pro mnohé z nás ta nejkrásnější doba v roce. Doba, kdy bychom měly zapomenout na starosti všedního dne, na práci, na partnerské neshody a vůbec veškerý stres. Co může být hezčího, než se ráno na Štědrý den probudit do svátečního dne s veselou náladou, posnídat s nejbližšími, které máte ráda, u krásně prostřeného stolu oblíbené vánoční cukroví, vánočku nebo štolu s lahodnou kávou nebo čajem.
Dopolední nebo odpolední procházka městem, parkem nebo lesem s krmením volné zvěře, potěší především děti. Kdy jindy najdete příležitost k tomu, plně se jim věnovat a otevřít jim své srdce. Dopřejte jim proto plnou náruč lásky, pohody, času a zájmu.
V dnešní době plné spěchu a stresu se bohužel toto kouzlo prostých věcí v některých rodinách nějak vytrácí. Maminčina náruč, tatínkovo pohlazení,…

Tatam je doba, kdy se po štědrovečerní večeři místo vybalování dárků rozkrajovala jablka, pouštěly lodičky ze skořápek ořechů, zpívaly koledy…
Když byla rodina trochu movitá, dopřála dítkám nějaký ten dárek, třeba vyřezávanou hračku ze dřeva, které si vážily a byly šťastni i z toho mála.
Dnešní Vánoce jsou pojaty v duchu, co nejlépe uspokojit přání svých dětí. Pod velikým, bohatě vyzdobeným stromečkem co nejvíce dárků, které se rok od roku, čím jsou děti starší, dle požadavku cenově zvyšují. Každý rok se objeví nějaký hit, který pod stromečkem prostě „nesmí chybět“. Ale o tom to přeci není.
Ano, dopřejte dětem něco málo, co si přejí, ale ne za každou cenu jen proto, že to má každý a že to „frčí“. Naslouchejte jejich přáním, povídejte si s nimi, mnohdy tak jejich přání usměrníte. Vánoce přeci nejsou o tom, dostat co nejvíce a co nejdražší dárky, které sice potěší, ale jen na chvíli. Je lepší dostat málo dárků a vážit si jich dlouho, než dostat hodně, které za chvíli omrzí.

"Jako dítě jsem toužila po tolika věcech. Ale bohužel jsem je nikdy nemohla mít. Vyrůstala jsem sama s mámou a se sestrou. Ačkoli naše Vánoce nikdy nebyly takové jako v jiných rodinách, přesto jsme je měly krásné a nikdy jsme si nestěžovaly. Stromeček jsme měly vždycky hezky nazdobený a dárků, ačkoli máma byla na všechno sama, jsme také měly dost, i když to nebyly žádné honosné dárky. Dokázala i z obyčejné hezké propisovací tužky nebo hezké svíčky udělat dárek. A když se potom pod stromečkem sešlo pár stejně zabalených balíčků, užily jsme si přitom legrace. A potom jsme vždycky společně sledovaly pohádky, které jsme sice znaly nazpaměť, ale koukaly jsme společně, byly jsme spolu." (Veronika, 25 let)

"Jsme mladší, zatím bezdětný pár. Naším „dítětem“ je náš psí mazlíček. Nikdy na něj o Vánocích nezapomínáme. Spodní větve stromečku ozdobíme čokoládovými figurkami a pod stromeček dáme nějaký ten dáreček. První, co náš pejsánek udělá, je, že se vrhne na figurky a jí to i se staniolem. Když mu potom ukážeme jeho dárečky, nevěřícně kouká, ale potom se na to vrhne, až lítají kousky balicího papíru po pokoji. To je potom lepší než nějaký zábavný pořad v televizi. S manželem si potom rozbalíme také nějaký ten dáreček. Ale hlavní je pro nás to, že jsme spolu, šťastní. Potom si dlouho povídáme, psík se k nám tulí, jsme všichni spolu a je nám hezky." (Andrea, 26 let)

Pokud si chcete dlouho užívat vánočních dnů, vyzdobte si vánočně byt hned o první adventní neděli, poslouchejte vánoční koledy a stromeček si ozdobte již třeba týden před Štědrým dnem. Víc si ho tak užijete, hlavně ty z vás, co na svátky objíždí příbuzné, nebo odjíždí pryč.

Vánoce jsou symbolem lásky, klidu a pohody, a proto si je udělejte hezké, takové, na které budete rádi vzpomínat.