Proč byste se měli přemíře cukru vyhýbat? Průměrný Čech totiž zkonzumuje každý rok téměř dvacet kilogramů cukru. To je dvakrát větší spotřeba, než kterou doporučuje WHO (Světová zdravotnická organizace). S ohledem na blížící se vánoční svátky je toto číslo více než alarmující. Cukr je právem nazýván novodobou drogou, která má nepříznivý vliv na zdraví a způsobuje mnoho civilizačních onemocnění jako je obezita, kardiovaskulární choroby, hypertenzi, zhoubné nádory související s obezitou nebo diabetes. Proč si tedy letos neudělat takové cukroví, které je od toho klasického k nerozeznání a přitom zdravé?

15 receptů na cukroví bez cukru

Lískooříškové kuličky

Ingredience: BIOnuta lískooříšková čekanková, 1 lžíce čokoládové příchutě KetoMix, 1 lžička kakaa, lískové oříšky (celé i nasekané)
Postup: Všechny suroviny smíchejte a ze vzniklé hmoty vytvarujte kuličky. Do každé z nich zapracujte 1 celý lískový oříšek. Hotové kuličky pak obalte v nasekaných oříšcích a podávejte.

Čokoládovo-kokosové čtverečky

Ingredience:
125 g kokosového másla, 1 lžička čokoládové příchutě KetoMix, 2 lžičky kakaa, 100 g kokosového oleje, čekankový sirup podle chuti
Postup: Nejprve rozpusťte kokosový olej. Přidejte kakao, čokoládovou příchuť a čekankový sirup a míchejte dohladka. Připravte si formičky na čokoládové bonbony (můžete použít i tvořítko na led), nalijte polovinu čokoládové směsi a uložte na chvíli do mrazáku. Jakmile čokoláda ztuhne, přidejte kokosové máslo (pokud je příliš tuhé, povolte jej zahřátím) a zalijte zbytkem směsi. Poté formu opět uložte do mrazáku, dokud vše neztuhne.

Banánové kuličky

Ingredience:
100 g kokosového másla, 2 lžičky banánové příchuti KetoMix, kokos na obalení
Postup: Smíchejte kokosové máslo a banánovou příchuť. Vytvarujte kuličky a hned obalujte v kokosu. Nechte ztuhnout v lednici.

Jahodovo-kokosové čtverečky

Ingredience: 250 g kokosu, 2 lžičky jahodové příchuti KetoMix, 80 g kokosového oleje, čekankový sirup dle chuti
Postup: Všechny suroviny smíchejte dohromady. Vzniklou směs nalijte na menší plech a dejte ztuhnout do lednice. Poté nakrájejte na malé čtverečky.

Burákové mlsky

Ingredience: 120 g kokosové mouky, 2 lžičky vanilkové přichutě KetoMix, 2 balení čekanko-arašídového krému, čokoláda bez cukru
Postup: Teplem povolený čekanko-arašídový krém smíchejte s vanilkovou příchutí a kokosovou moukou. Vypracujte tužší těsto a z něj pak vytvořte kuličky.   Vložte je na plech a zmáčkněte do tvaru kulaté sušenky. Vše vložte do mrazáku, dokud neztuhnou. Ve vodní lázni nechte rozpustit čokoládu, namočte každou sušenku a nechte je ztuhnout v lednici.

Sněhové placičky

Ingredience: 300 g kokosu, 80 ml kokosového mléka, 2 lžičky vanilkové příchutě KetoMix
Postup: V kuchyňském robotu rozmixujte kokos a vanilkovou příchuť do hladké konzistence. Přidejte kokosové mléko a mixujte, dokud se všechny ingredience nespojí. Mokrýma rukama vytvořte kuličky, které na tácu vytvarujte do placiček. Poprašte kokosem a vložte do lednice.

Sněhové placičky s čokoládou

Ingredience:
300 g kokosu, 3 lžíce kakaa, 2 lžičky čokoládové příchuti KetoMix, 4 lžíce kokosového krému
Postup: V kuchyňském mixéru rozmixujte kokos, kakao a čokoládovou příchuť do hladké konzistence. Přidejte kokosový krém a mixujte, dokud se vše nespojí. Mokrýma rukama vytvořte kuličky, které na plechu vytvarujte do placiček. Poprašte kokosem a uložte do lednice.

Kávové kopečky

Ingredience:
4 bílky, 100 g kokosové mouky (rozemleté mandle, ořechy), 2 lžičky kávové příchuti KetoMix
Postup: Bílky vyšlehejte spolu s kávovou příchutí do tuhé pěny a postupně přimíchávejte kokosovou mouku (rozemleté mandle nebo ořechy). Na plech vyložený pečicím papírem tvořte menší kopečky. Ty pak vložte na 10 minut do trouby a pečte při 160°C.

Kokosky

Ingredience: 4 bílky, 150 g kokosu, 2 lžičky kokosové příchutě KetoMix
Postup: Bílky vyšlehejte do tuhé pěny a postupně přimíchávejte kokos s kokosovou příchutí. Na plech vyložený pečicím papírem ukládejte malé kokosky. Pečte v troubě při 150°C asi 10 minut.

Citronové bochánky

Ingredience na těsto: 55 g bílého jogurtu, 55 g másla, čekankový sirup podle chuti, 1 vejce,
180 g mandlové mouky, 2 lžičky vanilkové příchuti KetoMix, šťáva a kůra z 1 citronu
Ingredience na polevu: citronová kůra, šťáva z 1 citronu a 20 g vanilkové příchutě Ketomix
Postup: Vyšlehejte změklé máslo, jogurt, citronovou šťávu a kůru. Do směsi zapracujte vejce a přidejte mandlovou mouku s vanilkovou příchutí. Vzniklé těsto zabalte do potravinové folie a dejte na 30 minut odpočinout do lednice. Vytvarujte malé bochánky a dejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě při 180°C asi 10 až 15 minut dokud vršky nebudou lehce zlatavé. Na polevu smíchejte uvedené ingredience a po úplném vychladnutí bochánky jí pocákejte.

Vánoční sušenky

Ingredience: 40 g másla, 1 odměrka proteinového koktejlu KetoMix,
1 odměrka proteinových houstiček KetoMix, 1 lžička vanilkové příchuti KetoMix, 1 bílek, špetka skořice, mletého hřebíčku a zázvoru
Postup: Všechny ingredience smíchejte a vypracujte těsto. Vyválejte a vykrojte sušenky. Ty pak sušte v troubě při 100°C asi 30 minut.

Mandlové dortíčky

Ingredience:
100 g mandlové mouky, 80 g jemně sekaných mandlí, 2 lžičky vanilkové příchuti KetoMix, 7 vajec, čokoláda bez cukru, mandle na ozdobu
Postup: Z bílků vyšlehejte tuhý sníh. Opatrně po částech vmíchejte mouku, mandle, vaječné žloutky a vanilkovou příchuť. Vzniklé těsto nalijte na plech a pečte při 180°C asi 10 minut. Z vychladlého korpusu vykrajujte kolečka, která namáčejte v rozpuštěné čokoládě a ozdobte mandlí.

Mandlové čepice

Ingredience:
ořezky z mandlových dortíčků, máslo pokojové teploty, čokoláda, kokos nebo nasekané oříšky
Postup: Ořezky umixujte dohladka. Přidejte máslo – takové množství, aby hmota držela pohromadě. Tvořte kopečky, které namáčejte v čokoládě a kokosu nebo sekaných oříšcích.

Oreo sušenky

Ingredience na těsto: 230 g mandlové mouky, 4 lžíce kakaa, 1 lžíce prášku do pečiva, 2 lžičky kokosové příchutě KetoMix, špetka soli, 125 g másla, 1 vejce, vanilkový extrakt
Ingredience na náplň: 100 g sýra, 2 lžíce másla, 1 lžička vanilkové příchutě KetoMix
Postup: Smíchejte všechny suché ingredience. Máslo vyšlehejte do pěny a přidejte vejce a vanilkový extrakt. Po částech zamíchejte suchou směs. Vzniklé těsto zabalte do potravinové folie a uložte asi na 15 minut do lednice. Za pomoci pečicího papíru vyválejte placku a vykrajujte stejná kolečka. Pokračujte, dokud nezpracujete celé těsto. Pečte při 180°C asi 10 minut. Před slepováním náplní, kterou vytvoříte smícháním uvedených ingrediencí, nechte úplně vychladnout.

Čokoládové bonbóny s oříšky

Ingredience:
50 g kakaového másla, 100 g mandlového másla, 3 lžičky čokoládové příchutě KetoMix,
2 lžičky kakaa, 60 g nasekaných ořechů
Postup: Ve vodní lázni rozpusťte kakaové máslo. Postupně přidejte všechny ostatní suroviny a dobře rozmíchejte. Získáte hladkou směs s oříšky. Směs vložte do formy na čokoládové bonbony a nechte ztuhnout v lednici. Po dvou hodinách můžete servírovat.

Více na KETOMIX.CZ

Reklama