Moje maminka dělala každý rok vánoční bowli. Je to nápoj z vína, likéru, ovoce a sodovky. Vždy tak týden před Vánocemi připravila plný asi pětilitrový kameninový hrnec této skvělé pochoutky" a dala do špajzu, aby se ovoce nasáklo" alkoholem. Dospělí v naší rodině pak ochutnávali. Babička, tatínkova maminka, která s námi bydlela, ochutnávala nejradši - a to rovnou z půllitrového hrnku! Byla už docela špatná na nohy, seděla vždy v kuchyni na divanu a pozorovala cvrkot.

Bowle byla pořád ve špajzu, aby nezteplala, a když babička chtěla, maminka jí šla nabrat. No a jednou se stalo, že potajmu prošla přes svůj pokoj do obýváku, přes obývák do chodbičky, odkud měla do špajzu asi metr,  a vesele si přidávala do hrníčku sama! Nikdo si toho nevšiml a ona tak učinila zřejmě víckrát. Seděla na divanu, popíjela a byla čím dál veselejší. Než rodičům došlo, že je nalitá jak Dán, bylo pozdě, začala se kácet, sotva ji stačil tatínek zachytit, aby neupadla. Dali ji spát, babička usnula téměř okamžitě. Naši se posadili do obýváku k televizi a sledovali nějaký vánoční program, když kolem půlnoci z ložnice babičky uslyšeli naříkání. Běželi tam, babička se kroutila na posteli, bolelo ji ze studené bowle břicho a křičela: Zdenku (tak se jmenoval můj tatínek), zavolej Karla,  umíííráám!" Karel byl otcův bratr.

No, milá babička vyváděla jako smyslů zbavená, dožadovala se Karla, snad mu chtěla před "smrtí" něco důležitého říct, nevím. Jisté je, že donutila tatínka, uprostřed noci, jít zatelefonovat k sousedům, my telefon neměli. Tatínek, chtě nechtě, budil sousedy a následně Karla o 30 km dál! Karel přijel ráno, to je pravda, ale do té doby babička stačila ještě dostat průjem, znečistit postel a celé její okolí!Když  se tedy Karel dostavil,  byla už v čistotě a ležela vyčerpaná ve svém pelíšku. První, co řekla, bylo: Karle, chtěli mě otrávit, vezmi mě k sobě, nebo já  tu zahynu! Karel věděl od tatínka, co bylo příčinou této otravy", a tak to neřešil.

Tak na tyto Vánoce nikdy nezapomenu, protože jsme byli všichni vzhůru až do rána, jak byla babička hlučná. Bylo nás šest dětí a měli jsme z toho druhé Vánoce".
Z toho plyne ponaučení - nepít ledovou bowli ve velkém množství!
Hysteria


Soutěž skončila a byla vyhodnocena - ZDE.

Reklama