Děkujeme za další příspěvek na dnešní téma. Tentokrát bude o stolování a poslal nám ho čtenářka Iveta.

Vánočně prostřeno. Vzduchem zašustí naškrobený ubrus, který se rozprostře jako čerstvě padlý sníh. Maminka jej láskyplně pohladí rukou, pak na něj položí damaškové prostírání ze soupravy. Opatrně vyndá porcelánový servis po babičce, tak tenký až průsvitný, naleštěné křišťálové sklo připomínající ledovou tříšť a těžké příbory v nichž se vidíte.

Všechno to nádobí s posvátnou pečlivostí naaranžuje a zapálením svíček završí ten slavnostní rituál, na jehož konci se třpytí křišťálově-bílá štědrovečerní tabule. Tak čistá a velebná, až se tají dech.

Tak taková vánoční tabule mi utkvěla v paměti z dětství a možná ovlivnila i můj budoucí stolovnický vkus. Neexperimentuji, i když bych někdy ráda, ale buď není čas, nebo peníze, chuť, nebo nálada a někdy jsem ráda, že prostřu alespoň trochu kultivovaně, přiměřeně sladěně a že se mi tam vejde to nejnutnější. Protože když se někdy přece jenom rozšoupnu ve zdobení a dekorování, nakonec mi ty krásné „pičičandičky“ překážejí ve výhledu na spolustolovníky. A neznám nic protivnějšího, než když se musíte naklánět, uhýbat a manévrovat a stejně místo obličeje mluvíte do pugétu, svícnu nebo pyramidy s ovocem.

Nebo krásné mihotavé světlo svíček dělá atmosféru, ale vybírejte se svými dvěma dioptriemi kostičky z rybího masa. To bych měla nad stolem raději lampu z operačního sálu, než aby mě tam pak vezli s kostí v krku. Nejsem škarohlíd, věřte mi, jsem romantik každým coulem, ale člověk nemůže mít holt všechno.

Krásné svátky vánoční vám přeje Iveta

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Je pravda, že na fotkách vypadá vánočně prostřená tabule vždycky krásně, ale moc praktické to není. Chce to opravdu hodně velký stůl.

Jak vypadají vánoce u vás, milé ženy-in? Už máte vymyšleno, jak ozdobíte stromek, prostřete stůl a co si oblečete na Štědrý večer?Máte nějakou tradici, kterou vždycky dodržujete? Přinesly jste si vánoční zvyky z domova? Jak se liší dnešní vánoce od vánoc, které jste trávila jako dítě? Co se vám na Vánocích nejvíc líbí? Co vám na nich eventuálně vadí?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama