Vřes (Calluna)

vre1.jpg
Foto: Shutterstock

Stálezelené jehlicovité lístky doplňují výhonky s drobnými kvítky v různých barvách – od bílé přes růžovou až po temně fialovou. Pokud je chcete udržet při životě, musíte je pravidelně zalévat, ale s mírou. Nesnáší totiž vyschnutí ani přemokření. Dekorativní ale vydrží i ve chvíli, kdy jim potřebnou péči nedáte, takže zahynou.

Vřesovec (Erica)

gra.jpg
Foto: Shutterstock

Vypadá jako vřes s bohatšími květy, proto je za něj často zaměňován. Je ale dekorativnější a také máte na výběr z více barev. Třeba i žlutou nebo zelenou. A zdobit umí i ve chvíli, kdy už je suchý. Pokud o něj nechcete přijít, udržujte jeho substrát stále vlhký, ne přemokřený.

Drátovec (Leucophyta)

vres.jpg
Foto: Shutterstock

Stříbrný vzhled krásnohlávek, jak se mu také říká, k vánočním dekoracím doslova předurčuje. Protože ale pochází z Austrálie, naše zimy nepřežije. I tak ale vydrží krásný. Alespoň v mrazech nemusíte řešit zálivku.

Libavka (Gaultheria)

pol.jpg
Foto: Shutterstock

Jde o příbuznou našich borůvek a brusinek, takže i její červené plody jsou jedlé. Ovšem ne z rostliny právě zakoupené v substrátu s chemickými hnojivy. Libavka polehlá (Gaultheria procumbens) je trvalka původem ze Severní Ameriky, takže přežije i naše zimy. Nepotřebuje přehršle vody, jen mírně vlhkou zeminu. Dekorativní jsou kromě červených bobulek i drobné lístky. K mání je i libavka hrotitá (Pernettya mucronata) s drobnějšími, pichlavými lístky a bílými nebo růžovými bobulemi. Ta je ale původem z Jižní Ameriky, takže je choulostivá na příliš vysoké mrazy.

Zakrslé jehličnany (konifery)

son.jpg
Foto: Shutterstock

Mnoho parády nadělají ve vánočním truhlíku konifery, neboli zakrslé podoby jehličnatých stromků a keříků. Ty jsou speciálně šlechtěny pro pomalý růst, takže je můžete pěstovat i v kontejnerech. Na výběr máte z mnoha druhů - od borovic nebo smrků až po thuje nebo cypřišky. A když je ještě ozdobíte třeba světýlky, budou vypadat o to kouzelněji. Potřebují pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokření.

Zdroj informací: Zahrada Centrum, Gleid, Zahradnictví Flos

Čtěte také:

Reklama