Vánoce v Princetonu v New Jersey připomínají vánoční pohledy se vším všudy. A jednoho vánočního dne před mnoha lety zvony zvonily v dálce, sníh tiše padal a zpěváci koled chodili od domu k domu. Až došli ke dveřím houslisty. Laskavého, váženého starého pána.

Malé město Betlém…,” se rozléhalo zešeřelou ulicí. Za chvíli se otevřely dveře a starý houslista vítal zpěváky. Vzal svoje housle a hrál s nimi, každou sloku, každou píseň.
Když dozpívali, zpěváci se beze slova otočili a odešli, aby nepokazili tu nádhernou atmosféru která po nich zůstala viset ve vzduchu. Houslista potichu zavřel dveře.

Co je na tom pozoruhodné je, že tento zkušený hudebník, kterého zpěváci vytáhli z jeho důchodového odpočinku, vzal do ruky ještě naposledy housle na noční recitál, i když měl ten nejlepší důvod proč Vánoce vůbec neslavit?

Tento velký génius byl Žid, a tak slavný, že se měl stát i prezidentem Izraele.
Každý muzikant má svůj idol, a houslistův idol byl Mozart.
Ve svých 12 letech se zamiloval do jeho sonát, snažil se zahrát jejich působivou krásu, zlepšoval svou techniku, až se stal uznávaným hudebníkem. Ale jeho život zkalila 2.světová válka. Místo hudby zněly kanóny a pušky. Celý svět mohl být zničen.
Když se ho přátelé ptali, co pro něj tato představa znamená, řekl: "Lidé by už nikdy neslyšeli Mozarta." To byl pro něj naprostý konec civilizace.

A když byla tomuto uznávanému houslistovi nabídnuta nejvyšší židovská pocta – kdy se měl stát prezidentem státu Izrael – skromně odmítl, protože se necítí kvalifikován pro tuto funkci, vyžadující tolik lidskosti v první řadě.
Ale kdo měl v sobě tolik moudrosti, skromnosti a lidského porozumění, než tento hudebník, ktery tolik miloval Mozarta?
Tento židovský muzikant, který hrál křesťanské koledy ve svém posledním domě?
Pro něj Mozart nebyl jenom skladatel, ale objevitel nebeské hudby, která leží někde ve vesmíru.

Takže když tento mladý muzikant začal objevovat vesmír, jeho přátelé si mysleli, že hledá to něco, co už před ním objevil Mozart. Daleko logičtější jeho vzor by mohl Sir Isaak Newton, ale on sebe bral víc jako hudebníka, než jako fyzika. Tento houslista, co tak miloval Mozarta, tento uznávaný genius, který se měl stát presidentem Izraele, člověk, který změnil význam slova “nekonečný”, když se snažil objevit Mozartovu hudbu - byl doktor Albert Einstein.    

    
Reklama