Předvánočně hektická atmosféra panovala v keramické dílně v základní škole Brdičkova už na konci listopadu. Účastníci kurzu měli totiž v tomto termínu poslední možnost vyrobit či dokončit svá dílka, ať už je zamýšleli někomu věnovat jako dárek či si jimi prostě zútulnit domov. K vidění toho bylo mnoho - od miniaturních keramických napodobenin vánočního pečiva a ozdůbek, přes nejrozličnější svícny, lampičky, zvonečky a sošky andílků. Ti zkušenější se neváhali pustit ani do keramického adventního věnce či betlému.

Právě ty patří k nejtradičnější vánoční výzdobě, a biblický příběh o narození Ježíše v betlémských jesličkách zatavený do keramické podoby měl někdy velmi netradiční podobu. Asi nejzajímavější byl minimalistický betlém jedné z účastnic kurzu - Hanky Dleskové. Tak se jí povedl, že byste jej snadno zaměnili s dílem opravdového sochaře. "Já obvykle dělám jen takové nepříliš povedené šnečky, a tohle vzniklo tak, že jsem válela a válela kus hlíny, a najednou jsem měla tu první figurku a byl to Josef," vysvětluje Hanka a zkouší spolu s vedoucí kurzu, jak co nejlépe naaranžovat čerstvě vypálenou rodinku včetně jesliček.

Keramika nejen na vánoce 

Hlína se sice podobá blátu, ale sehrála v lidských dějinách poměrně významnou úlohu. Nesloužila pouze k výrobě cihel a kuchyňského náčiní, ale také k vytváření a zdobení mnoha krásných předmětů. Pokud máte šikovné ruce nebo prostě jen chuť vyzkoušet něco netradičního, keramice se můžete věnovat samozřejmě nejen v předvánočním období. Nabídka kurzů je dnes bohatá a prostřednictvím zkušených instruktorů se seznámíte se základními technikami a postupy v modelování. Vaší fantazii se meze nekladou - můžete postupně od jednodušších věcí až po mísy na ovoce nebo efektní figurky zvířat. Zájemci si mohou ve většině kurzů vyzkoušet i práci s hrnčířským kruhem. Vaše dílka si pak můžete dozdobit pomocí glazování či jiných technik. Keramika je vhodná nejen pro nás dospělé jako relaxace od našich všedních povinností, ale představuje i vhodnou činnost podporující rozvoj jemné motoriky u dětí a velmi příjemný způsob aktivního trávení společného času.

Vyrobte si dáreček...

Možná jste jako děti obdarovávali své kamarády a příbuzné nejrůznějšími vlastnoručně vyrobenými předměty. O tom, že na otřepaném "co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš" něco je, svědčila i už zmiňovaná páteční hodina v dílničce ve škole Brdičkova. Pozorovat, jak přítomní zručně vdechují beztvarému kusu hlíny podobu andělů, koček či závěsných košíčků na květiny a jak neustále bombardují vedoucí dílny Hanu Medkovou dotazy, zda se to do Vánoc stihne vypálit a naglazovat, byl osvěžující zážitek. A pohled na vypalovací pec nacpanou k prasknutí dával tušit, že obdarovaných bude letos na Vánoce opravdu hodně...  

foto: Eva Rajlichová

Reklama