Štědrý den Egypťané neslaví 24. prosince, ale 6. ledna, podobně jako v Etiopii nebo mezi některými pravoslavnými křesťany v Rusku. Koptský měsíc před Vánoci se nazývá Kiahk. Od 25. listopadu do 6. ledna drží koptští pravoslavní křesťané speciální půst. Jedí pouze veganskou stravu. Pokud je však někdo příliš sláb nebo nemocen na to, aby se správně postil, je z půstu omluven.
 
Na Štědrý den, který připadá na 6. ledna, chodí Egypťané do kostela, kde probíhají speciální liturgie a bohoslužby. Kostel je také místem, kde se lidé setkávají se svými rodinami a přáteli. Když vánoční bohoslužba skončí, což je obvykle pozdě v noci, jdou lidé domů. Druhý den 7. prosince pak jedí hlavní vánoční jídlo. Všechny pokrmy obsahují maso, vejce a máslo. Populárním pokrmem je také jehněčí polévka nazývaná „fata“. Její součástí je chléb, rýže, česnek a vařené jehněčí maso.

Sušenky kahk

Na pravoslavný 1. svátek vánoční 7. prosince se lidé scházejí ve svých domovech a pořádají různé slavnosti a rodinné sešlosti. Jako dárek na takovou oslavu většinou přinášejí speciální sladké sušenky nazývané „kahk“.
 
Egypťané, kteří nejsou křesťany, Vánoce slaví jako světskou dovolenou. Podobně jako v mnoha zemích na světě se i zde staly velice komerčním festivalem a většina supermarketů zde prodává vánoční stromky, vánoční dekorace i pokrmy. Vánoční výzdoba je i v egyptských ulicích, parcích či hotelech.
 
V Egyptě se Santa nazývá Baba Noël, což znamená Otec Vánoc.

Vánoční výzdoba v Káhiře

Foto: Shutterstock

Reklama