Venku je... No, hnusně. Po sněhu ani památky, inverze, šedo, pošmourno... Ale ve výlohách obchodů, na průčelích domů, v televizi, v novinách, zkrátka všude se to hemží jehličím, světýlky, ozdobnými koulemi, vánočními hvězdami a červenolícími mužíčky. A že je teprve listopad? Nevadí! Vánoce jsou přece už za dveřmi!

V posledních letech mám pocit, že Vánoce začínají čím dál tím dřív. Tedy, Vánoce... To komerční šílenství kolem nich. Konec konců, advent ještě ani nezačal a my už si povídáme o Vánocích. Budiž odpuštěno adventním koncertům - správně se mají konat po čtyři adventní neděle, ale protože letos vychází ta poslední na Štědrý den a dětem, a nejen jim, by se těžko vysvětlovalo, proč v televizi místo jejich oblíbené pohádky někdo fidlá na jakési hudební nástroje, bylo rozhodnuto, že začnou už neděli před adventem. To je ovšem činnost dobrá - tedy dobročinnost. Což ovšem zdaleka nelze říct o všem ostatním, co vánoční svátky provází.

Bylo to na začátku listopadu, když jsem se v jakémsi supermarketu doslova otřásla hrůzou. Nejen že byly regály plné čokoládových čertů, andělů a Mikulášů, otevíracích kalendářů a ozdob na stromeček, ale kdosi pustil z repráků koledu. Utekla jsem a ten večer byla o hladu. Stejně se mi při pomyšlení na to, že „už to zase začíná“, žaludek zkroutil tak, že bych do něj nic nedostala.

Zkrátka, jinak řečeno, nesnáším Vánoce. Ne ty staré, tradiční, ještě si na ně vzpomínám, všude bílo, v Rusku nebyl sněhu nikdy nedostatek, vonící smrček až po strop, někdy dvacátého jsme ho kupovali a na Štědrý den postavili a ozdobili, a pak jsme pod něj nanosili dárky a všichni se těšili na rozbalování. Ne, nesnáším ty současné, komerční Vánoce, protože mám pocit, že začínají každý rok dřív, a tak mi nic jehličnatého nesmí do bytu, při pohledu na televizní obrazovku plnou vánočních reklam mě mrazí v zádech, za vánoční ozdoby bych vraždila a z koled se mi zvedá žaludek. Kamarád nedávno vylovil jakýsi umělohmotný betlémek a já mu ho málem vyhodila do koše. Na vánoční trhy by mě nedostali ani párem volů a z kýčovitých světýlek na fasádách historických domů je mi zle. Jenže ve velkoměstě, jako je Praha, se tomu prostě nedá uniknout - „vánoční atmosféru“ chrlí na člověka doslova z každého metru.

Začínám uvažovat o emigraci na Sibiř...

Jak to vypadá ve Vašem městě?
Od kdy je u Vás vánoční výzdoba?
Je vkusná? A co výlohy?
A jak to vypadá u Vás doma?
Máte už byt vánočně vyzdobený?
Kdy kupujete stromeček? A stavíte betlém?

Potěší Vás koledy při nákupech, nebo Vás spíš naštvou?
Navštěvujete vánoční trhy?
Jaké vánoční reklamy se Vám líbí?

Napište mi, kdy a jak začínají Vánoce ve Vašem městě i u Vás doma a klidně pošlete i fotky na redakce@zena-in.cz - nejlepší z Vás odměním!

Reklama