„Období Vánoc a Silvestra stráví přibližně 180 tisíc Čechů na tuzemských horách a 105 tisíc v zahraničí, nejčastěji na zahraničních horách, a to především v Rakousku,“ oznámil nám Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří. „Co se týče zahraničních turistů do České republiky, očekáváme během svátků meziroční pokles tržeb o 20 %! Vyplývá to z našeho aktuálního průzkumu.“
 
Z hlediska Čechů

Největší zájem je během svátků o pobyty na horách, hotely a penziony praskají během svátků ve švech a pobyty jsou vyprodány často již během listopadu.

„Češi mají největší zájem o ubytovací zařízení, kde je i další zázemí jako například restaurace, sauna či vířivka,“ tvrdí Okamura.

Silvestrovské pobyty na horách jsou již v tomto okamžiku prakticky vyprodány, přestože ceny ubytování právě na Silvestrovskou noc jsou nejvyšší z celého roku. Důvodem vyšší ceny je nejen velký převis poptávky nad nabídkou, ale součástí ceny bývá často ještě navíc i silvestrovská večeře. 

Neoblíbenějšími místy Čechů, kteří se rozhodnou strávit toto období mimo svůj domov, jsou v tuzemsku pobyty na horách. „Z našich analýz vyplývá,“ sdělil nám Tomio Okamura, „že téměř polovina (41 %) z nich zvolí pobyt v Krkonoších nebo v Jizerských horách.“ Co se týče teplých krajin, stále více Čechů tráví svátky a Silvestra především v Egyptě, v popularitě pak následuje Kuba, Thajsko a Spojené arabské emiráty.

Českým fenoménem je tzv. druhé bydlení  (chaty, chalupy, byty na horách), které využívá cca 13 % Čechů, z toho více než třetina připadá na obyvatele Prahy, což znamená, že téměř 450 tisíc obyvatel Prahy využívá k rekreaci tzv. druhé bydlení, kde mnohdy tráví i období svátků. „Zvláště bohatší lidé si dnes kupují v horských oblastech nově postavené byty, kde pak tráví i období svátků,“ dodává Okamura.

V poslední době se stává vítaným vánočním dárkem poukaz na dovolenou. „Odhadujeme,“ říká Okamura, „že letos dostane pod stromeček dárek v podobě poukazu na dovolenou až 200 tisíc lidí. Za dovolenou pro své blízké utratí letos lidé v rámci vánočních dárků více než miliardu korun, což by mělo být přibližně stejně jako vloni.“

Z hlediska příjezdu zahraničních turistů

Vánoce, Silvestr a Nový rok jsou snad nejvytíženějším turistickým obdobím z celého roku. Restaurace, hotely i obchody praskají ve švech.

„Co se týče zahraničních turistů, tak odhadujeme,“ řekl Tomio Okamura, „že Vánoce stráví v ČR kolem 150 tisíc turistů z toho v Praze cca 50-60 tisíc.“ Silvestr a Nový rok stráví v ČR 250-270 tisíc zahraničních turistů, z toho v Praze 90-100 tisíc.

Příjmy ze zahraničního cestovního ruchu by se měli v silvestrovském týdnu pohybovat maximálně kolem 8 miliard Kč. „To by znamenalo oproti loňsku meziroční pokles o 20 %,“ odhaduje Okamura.

Důvodem předpokládaného poklesu tržeb je trvalý celoroční pokles počtu západních turistů do ČR, které nahrazují turisté z východu (Poláci, Rusové, Slováci), kteří však nemají tolik peněz. Dalším důvodem je i silný kurz české koruny. „Všeobecně však platí, že tržby restaurací či obchodů se suvenýry v centru Prahy v období Vánoc a Silvestra jsou přibližně o 30 % vyšší než v první polovině prosince,“ dodává Okamura.

Kde strávíte svátky vy?

Reklama