Atmosféra lepkavé sentimentality spojená s komercí podporující nákupní šílenství, všude davy vystresovaných lidí a tunel do rodinného konta na rodinné pohodě zrovna nepřidají.

K tomu každoroční zběsilé gruntování - v bytě nemůže být nic, co by nebylo vydrhnuto, naleštěno a přímo dezinfikováno. Potom naříkáte, jak jste udřená, že to nestihnete a že vám nikdo nepomůže. Nakonec se dáte do tolika cukroví, že by uživilo armádu.

Všechny ty přípravy končí pod stromečkem, kde jste utahaná, vzteklá a celá rodina je z vás vynervovaná. Svátky pak v napětí prohádáte a povinně konzumujete kvanta potravy. Rodinné tradice se prostě snažíte udržet až k sebezničení a nikdo to neocení. Kudy z toho začarovaného kruhu ven?

 

Musí být vánoční úklid „vánoční“?

Hospodyně jistě namítnou, že se přece uklízet musí a domácnost, která neprojde alespoň dvakrát do roka tím, na co máme to krásné české slovo „gruntování“, je podivně zapraná, ušmudlaná, upatlaná, zašlá, no prostě nechutná. Ale proč se toto gruntovní smýčení musí odehrávat právě před Vánoci, v době vypjaté, kdy je tolik jiných starostí? Určitě to jde udělat v klidu kdykoli jindy.

 

Jak vydýchat Šťastné a Veselé poradil Ženám-in PhDr. Petr Šmolka:

„Kdo z nás již poněkud dospělejších by neznal onu prazvláštně třaskavou směs radostných očekávání a úzkostných děsů: sehnat dárky, poklidit, nakoupit, napéci, uvařit, koho pozvat a na koho raději zapomenout a jak to vše přežít alespoň částečně ve zdraví tělesném i duševním? Prozíravost velí začínat s přípravami, když je léto ještě mladé. Nic naplat, pravý frmol se stejně dostaví. Naklizený byt od srpna jak ve škatulce neudržíte a v říjnu nachystaným bramborovým salátem rodinu pod stromečkem také příliš neuctíte. Nezbývá, než přijmout, že některé přírodní pohromy prostě přicházejí. Nezbývá, než nasadit jakýsi minimální úsporný režim:

Nač 15 druhů cukroví, když ta vaše havěť má stejně nejraději pracinky a lepené linecké? Nějakou tu čmouhu na okně ukryje brzký soumrak (případně se nezdržujte jejich cíděním a dejte je raději přesklít). Kdyby bylo nejhůř, jsou tu pořád ještě úklidové služby a i ten  kupovaný salát bývá někdy docela k jídlu a tchyně – bude-li chtít – vás pomluví tak jako tak. Ostatní třeba ocení, když vy sama budete v pohodě.“

   
Reklama