Nejvíce křesťanů žije v Bombaji a v Goa. Další avšak menší komunity se nachází v Manipuru, Meghalayai, Nagalandu a Mizoramu. Indičtí křesťané během Vánoc dodržují spousty zvyků, ať už vlastních nebo převzatých ze západního světa.
 
Na Štědrý den chodí křesťané, stejně jako u nás, na půlnoční mši. Kostely zdobí svíčky a červené květy, u nás známé jako vánoční hvězdy. K Vánocům patří i mnoho slavnostních pokrmů. Místo kapra či řízku se salátem však připravují spíše jídla z kari, pečeného krocana nebo kuře. V Goa je populární také ovocný vánoční dort. I v Indii mlsají vánoční cukroví. Většinou s ním křesťané obdarovávají své sousedy. Nejoblíbenějšími vánočními sladkostmi jsou zde neureos, drobné pečivo plněné sušeným ovocem a kokosem, a dodol, což je kokos a kešu v karamelu.

Dodol

Stejně jako v mnoha českých rodinách, i v indických najdeme vystavený betlém. A zapomenout nelze ani na světýlka. Ta jsou v Indii velmi oblíbená. Indové většinou mezi domy vyvěsí obří papírové lucerny ve tvaru hvězd.
 
Nechybí ani předávání dárků mezi blízkými a vánoční stromeček. Je však trochu netradiční. Jelikož v Indii tolik jehličnatých stromů neroste, mají rodiny v domácnostech spíše banánovník nebo mangovník. A když není celý strom, postačí na výzdobu domu listy manga, podobně jako si někdo u nás zdobí domácnost větvičkami ze smrku, borovičky nebo jedle. Někteří však již kupují umělé vánoční smrčky, které se prodávají u nás.


 
V severozápadní Indii chodí křesťané týden před Štědrým dnem každou noc do okolních vesnic zpívat pro lidi své vlastní koledy a vyprávět vánoční příběhy. V jihozápadní Indii, ve státě Kerala Were je 22 procent křesťanů a Vánoce jsou zde důležitým festivalem. Tradiční katolíci zde drží od 1. do 24. prosince půst, až do půlnoci Štědrého dne. Každý dům je ozdoben vánočními hvězdami (květinami).  

Dokonce i v Indii chodí někdo jako u nás Ježíšek nebo v Americe Santa Claus, který dětem přiváží dárky. Jezdí ve voze, který však netáhnou sobi, ale koně. V hindštině se mu říká Christmas Baba, v jazyce urdu Baba Christmas – obojí znamená „otec Vánoc“. Christmas Thaathaa se mu zase říká v tamilštině, Christmas Thatha v jazyce telugu a Natal Bua v maráthštině  – všechny varianty znamenají „starý vánoční muž“.

 Foto: Shutterstock

Reklama