Už v záři na mě všude po obchodech dýchá vánoční atmosféra. No dobře, jde spíše o marketingový tah než o vánočního ducha, ale aspoň něco. Sice uznávám, že v tom září mi to leze nevýslovně na nervy, ale o adventu už je to poměrně příjemné. Kompenzuji si venkovní výzdobou to, že u nás doma byste stopu Vánoc nenašli ani za pomoci mikroskopu. U nás se zkrátka Vánoce neslaví.

 

Předvánoční ceremonie
Neslaví je trochu silné slovo. Maminka nakoupí čajové pečivo, které už od půlky října přelepují etiketou „Vánoční cukroví“, a ozdobně ho vyskládá na stůl. Proč by měla péct, musí přece pořádně vyšůrovat, tedy spíše umýt okna, utřít prach a vyluxovat, s marnou snahou zapojit do této „bohulibé“ činnosti celou rodinu. Víkend před Štědrým dnem se udělá velký nákup na tradiční bramborový salát a o pár dní později se koupí kapr. Ten si vesele den plave ve vaně, aby ho pak mohl bratr obřadně praštit kladívkem. No, a pak se vaří, peče a míchá…

 

Štědrý večer ve stylu obžerství
Večer před příchodem Ježíška si sedneme všichni ke stolu a pak se cpeme a cpeme a cpeme. Od stolu se odvalujeme s tou největší obtíží. Ještě že už nás jen čeká umytí nádobí a zasednout k televizi. Dárky jsme dostali už během odpoledne v igelitce. Stejně totiž nemáme žádný vánoční stromeček, pod který by se dárky mohly vyskládat.

 

Levný stromeček na věčné časy
Pardon, stromeček vlastně máme. Nebo spíš jeho zmenšenou napodobeninu. Mamina totiž před dvěma lety koupila kdesi v obchodě „vše za 39 Kč“ malý, umělý, ošklivý a ozdobený kus čehosi, co se tváří jako nejtradičnější symbol vánočních svátků. Pod něj se toho opravdu moc nevejde. Navíc je tak vratký, že jsme rádi, že nám nespadne ze stolu. Alespoň však má mamča pocit, že Vánocům učinila zadost.

 

Hlavně v klidu
Řekněte mi však, co se všechno tradičního na Vánoce dělá? My úspěšně sledujeme všechny pohádky, které na českých kanálech průběžně vysílají, a aby nám nic neušlo, jsme u toho zticha. Proč taky spolu komunikovat a něco hezkého si vyprávět, hádáme se přece celý rok, tak aspoň na Vánoce ať je doma klid.

 

Silvestr? Žádná změna
Ve velmi podobném stylu proběhne zbytek svátků i se Silvestrem. S tím rozdílem, že na poslední den v roce se jedí improvizované chlebíčky, i když s moc dobrou rybí pomazánkou, místo kapra a bramborového salátu. Toho máme ještě půlku ohromné mísy na balkoně, takže máme do tří králů o jídlo postaráno. Zkoukneme silvestrovské pořady, popíjíme, co dům dá, o půlnoci si přiťuknem, popřejem si všeho dobrého a pak hodinu stojíme u okna a kocháme se barevnými světýlky, které nám bouchají nad hlavou. Tím však už jsou Vánoce za námi a máme tu zase běžný rok. Ne, že by v tom byl nějaký rozdíl, ale poznamenat se to musí.

 

Taky jste někdy zažily takové Vánoce? Uspokojily by vás? Těšíte se na Vánoce, nebo je to pro vás spíše kostra ve skříni? Jak slavíte Vánoce vy? A co Silvestr? Prosedíte svátky u televize? Nebo chodíte po návštěvách a výletech?