Hezké ráno, dámy a pánové,
 
od té doby, co jsme se s manželem vzali, jsme každý rok jezdili na Štědrý den k jeho rodičům na Slovensko. Každý rok se nás tam sešlo u stolu šest. Manželovi rodiče, my dva a jeho dva bráškové. Na Slovensku je to úplně jiné než tady, nebo aspoň jiné narozdíl od toho, co jsem zažívala já.
   
Začíná se už brzy ráno bramborovým salátem. To víte, když ho děláte 8 kg, tak nějakou dobu ta příprava zabere. Ale čtyři chlapi už něco spořádají. Pak se přidá rybí polévka, obvyklé štedrovečerní záviny a pupáky a končí se přípravou ryby. Vždy to zabere tolik času, že je celý den co dělat, a to se ještě mezitím ustrojí stromeček a sledují pohádky. Samozřejmě, že to všechno se neudělá samo, tak už i ta společná příprava má slavnostní nádech.
 
Vše je připraveno, ale ještě před usazením za stůl se jde společně na hřbitov, zavzpomínat na ty, kteří už s námi nemohou být. Stovky a stovky svíček blikající ve tmě, ozdobené hroby a ticho, přerušované jen vrzáním sněhu (pokud nějaký je) při každém kroku, to vše dohromady vyvolává zvlášní pocity, vyvracející trend poslední doby, že Vánoce přestávají být tradicí a jsou pouze pro konzumenty.
 
Po příchodu se všichni usadí za stůl a po společné modlitbě se dají do jídla. Nevím, jestli to dělá ten svátečně prostřený stůl, nebo ty zvláštní pocity, nebo třeba kostičky v rybě, ale zmizí i obyklá hltavost. Po večeři se rozsvítí stromeček a rozbalí dárky, kterých bývá pořádná hromada.
 
Tak tohle všechno bylo. Letos to bude jiné. S naším synem, kterému bude o Vánocích 16. měsíců, zůstaneme doma. Všechno si připravíme sami, trochu jinak a užijeme si to spolu, jako samostatná rodina. Jsem zvědavá na reakce na svítící stromeček a na dárky. I když už teď je mi jasné, že obal bude zajímavější než obsah. Ještě pořád jsou pro malého zajímavější papírky a mašličky. Stromek bude stát na stole v dostatečné vzdálenosti od jeho všetečnosti a zvědavosti. My s manželem si dáme obvyklého kapra a prcek dostane řízek. Tedy pokud mu do té doby vyroste ještě pár zubů. S tím jedním, co má, by to asi ještě nezvládnul. Opravdu se na to moc těším.
 
A co slovenské Vánoce? Tak na ty si zajedeme o pár dnů později. Ony tam na nás počkají. Stejně krásné a stejně pohodové.
 
Julie75

Krásný příspěvek! Úplně to to mě dýchlo tou kouzelnou atmosférou. Je fajn, že to ještě někde existuje a že to ještě někdo umí...
 
Reklama