2cf7065966c78-prejedena-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Jakými projevy nám organismus může dávat najevo, že si vánoční hodování neužívá stejně jako my? Co způsobuje tělu přejídání?
Pokud to s jídlem přeženeme, můžeme mít bolesti žaludku, laxativní příznaky, nevolnosti, můžeme být nafouknutí a celkově se cítit těžce. Velký problém nastává, když si lidé během krátké doby do sebe doslova nahází slané, sladké, kyselé, tučné a vše to završí alkoholem. To velmi škodí celému trávicímu traktu, který najednou neví, co má dřív zpracovat. Trpí všechny části trávicího traktu, počínaje žaludkem. Aby mohl pojmout nadměrné množství jídla, musí se přiměřeně zvětšit a začne tlačit na ostatní orgány. Kromě bolesti žaludku může dojít k nepohodlí, které se obvykle projevuje ospalostí a únavou. Při nadměrném naplnění žaludku může také dojít k přetečení žaludečních šťáv do jícnu a k pálení žáhy. Nadměrné množství alkoholických nápojů spolu s velkým množstvím jídla (nebo i bez něj) může vést k chemickému rozvratu organismu, jehož regenerace může trvat i několik dní, během nichž jsme méně odolní vůči infekčním nástrahám.

Jak se říká, příliš mnoho dobrého může nakonec škodit.

Jak to můžeme napravit, kromě toho, že přestaneme jíst ze svátečního stolu doslova všechno?
Říká se, že kapka prevence je lepší než moře léčby. Takže bychom na to měli myslet už předtím, než začneme jíst. Možná by bylo dobré nahradit nebo alespoň doplnit bramborový salát čerstvým zeleninovým salátem. Ten nám dodá vitamíny a vlákninu potřebnou pro usnadnění trávení. A na cukroví si nechme chvíli čas a necpěme je rovnou do přeplněného žaludku. Tělo nám poděkuje dobrým, lehkým pocitem a sváteční náladu si můžeme o to více užít.

4ee34db18ff25-jidlo-ooo.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Upozorňujete na to, že důsledkem nesprávného svátečního stravování může být i ztráta imunity. Takže virózy a chřipky, se kterými se v prvních týdnech roku nejčastěji setkáváme, mohou být způsobeny i tím, že jsme si během svátků nedali pozor na jídelníček?
Nesváděl bych to úplně jen na jídelníček, spíše na alkoholické nápoje během vánočních a silvestrovských oslav, z toho mnozí mohou opravdu onemocnět. Když totiž máme vypito, necítíme například chlad a tělo je náchylnější na infekce. Na druhou stranu během svátků většinou jen odpočíváme, ležíme před televizí, což také dlouhodobě neprospívá střevům. Proto doporučuji střídat pasivní odpočinek s aktivním. Vydejte se na procházku, nadýchejte se čerstvého vzduchu, to vám jen prospěje.

Jak jíst, abychom imunitu neohrožovali, ale podporovali? Během svátků i po nich?
Odpověď je velmi jednoduchá – pestrá strava. Diabetologové doporučují, aby byl jídelníček rozdělený na čtvrtiny. Polovina stravy by měla být v podobě ovoce, zeleniny a vlákniny v co nejpřirozenější formě, čtvrtinu by měly tvořit bílkoviny a další čtvrtinu sacharidy. Pokud bychom tento poměr skutečně dodržovali, výrazně bychom pomohli svému trávicímu traktu, od kterého se vlastně odvíjí i imunitní systém. Velká část imunity je totiž ve střevech. Navíc je již prokázáno propojení mezi zdravím trávicího traktu a psychickým zdravím a mentální kondicí.

Pokud bude příležitost, ještě bych dodal, že vánoční svátky jsou často příležitostí k rodinným setkáním. Ať chceme, nebo ne, kromě výměny dárků je to vhodná chvíle i k výměně infekcí, jejichž nositeli jsme v určité míře všichni. Místo nálože cukroví si raději připravte vitamínovou imunitní bombu, abyste si vy i celá rodina mohli užít společné chvíle ve zdraví po celé svátky.

Zdroj info: tiskové materiály/odborník na výživu Adrian Doboly