Slavný vokální soubor ruské pravoslavné církve SIRIN vystoupí 15. prosince od 19.30 v pražském Kostele sv. Šimona a Judy. Předchází jej pověst podmanivých, po všech směrech okouzlujících hlasů, jejichž poslech se rovná mystickému zážitku. Zvuky andělského kůru, jak produkci popisují kritici, ještě zdůrazní program: vánoční zpěvy a lidová duchovní poesie na téma narození Ježíše Krista. Obnovená tradice liturgického zpěvu se stane symbolickým završením prvního ročníku přehlídky současné ruské kultury a umění Ruská sezóna, s níž se české obecenstvo potkávalo na různých místech ČR po celý rok 2006. Vstupenky je možné zakoupit v síti Ticketpro, cena vstupenek je 150 Kč.

Stejně jako se na území České republiky těší stále velké oblibě lidové vánoční hry, v Rusku nikdy neupadly v zapomnění tzv. vertěpy, „betlémky“ (vertěp = Betlém). Jde o kombinaci činohry, loutkového divadla, lidových i silně náboženských zpěvů, která obestírá příběh o narození Ježíše Krista sugestivní, mysteriózní atmosférou. V pražském Kostele sv. Šimona a Judy zazní vánoční zpěvy a lidová duchovní poesie. Koncert bude mít sedm částí podle Evangelia a bude ukončen rekonstrukcí folklórní slavnosti věnované narození Ježíše Krista. Součástí programu bude i lidové náboženské drama Smrt Krále Heroda, které má základ v mystériích 16. a 17. století.

Soubor SIRIN, založený v roce 1989, obnovuje starobylé pravoslavné tradice zpěvu. Pestrý repertoár zahrnuje starobylé klášterní zpěvy, duchovní poesii, rané formy ruského polyfonického zpěvu či spirituální písně z Bulharska a Řecka. Soubor sklízí velké úspěchy nejen v rodném Rusku, ale také v zahraničí.

Program koncertu:

1. Narození Krista – Narození Ježíše Krista bylo v tajemstvím, ale andělé o tom zvěstovali zpěvem, který slyšeli vyvolení.

2. Uctívání Krista – Za zpěvu oslavných písní přicházejí lidé, jako dříve pastýři a králové.

3.Vraždění neviňátek – Černokněžník přináší Králi Herodovi novinu o narození Ježíše Krista, ten přikáže zabít všechna novorozeňata.

4. Útěk do Egypta - Anděl zvěstuje Josefovi a Marii nebezpečí a přikazuje uprchnout do Egypta a setrvat tam až do Herodovy smrti.

5. Pláč Ráchel – Ráchel prosí Heroda o život jejího dítěte, Herodes je neúprosný a dítě zabije. Z nebe přichází anděl a Ráchel utěšuje.

6. Herodova smrt

7. Píseň oslavující Krista - Symbol návratu Krista po Herodově smrti.
V rámci celoroční přehlídky ruské kultury Ruská sezóna 2006 se českému publiku představili například Nebolšoj dramatičeskij teatr, soubor Kremlin, kapely Ethnica či Altai Kai, Divadlo u Nikitských Vorot, Akademický komorní orchestr Musica Viva  s Alexandrem Rudinem či tvorba ruských karikaturistů I. A. Smirnova a B. J. Jefimova. V rámci Ruské sezóny se ve spolupráci s Národní filmovým archivem uskutečnilo několik filmových přehlídek včetně výstavy obrazů Sergeje Ejzenštejna. Tvorba ruských umělců se díky tomuto celoročnímu projektu představila i na řadě festivalů, např. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež Zlín, Festivalu Divadlo evropských regionů, mezinárodním hudebním festivalu Struny podzimu apod.

Ruskou sezónu pořádají Ministerstvo kultury a hromadných sdělovacích prostředků Ruské federace, Federální agentura pro kulturu a kinematografii Ruské federace a Ministerstvo kultury České republiky.


Tak co, ženy-in, nepřijdete se podívat? Bude to vlastně takový „muzikál" :).

redakce@zena-in.cz

Reklama