657aec0c4eae2obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Rozmyslete si, kde stromeček koupíte

Ne každý obchodník je poctivý, což platí i o některých prodejcích vánočních stromků. Přesvědčila se o tom i paní Jarmila (47): „Rozhodli jsme se, že dost už bylo zbytečného řezání krásných stromků. Děti jsou velké, a tak není potřeba pořizovat a zdobit velkou jedli. Rozhodli jsme se zakoupit malou v květináči. A jakmile to na jaře půjde, vysadit ji na zahradu. Jenže už kolem Tří králů byla proschlá, přestože jsme ji poctivě zalévali. Až odešla úplně. Jaký byl náš šok, když jsme po jejím vyjmutí z květináče zjistili, že má jen malinký zbyteček kořenu, jinak je komplet odříznutý,“ zlobí se ještě dnes.

Problematické ale mohou být i čerstvě a nešetrně přesazené stromky, případně ty v nepřiměřeně malé nádobě a se skroucenými kořeny, které už nemají z čeho čerpat živiny. Stromek by měl být už zapěstovaný, ideálně už poněkolikáté přesazený a zasazený v kvalitní zemině – dobře rozvinutý kořenový bal si dokáže s teplotními výkyvy lépe poradit. Důležité je správné skladování. Dlouhodobý pobyt ve vytápěných prostorech mu nesvědčí, když máte v plánu umístit ho po svátcích ven.

Dopřejte mu aklimatizaci

Přinést stromek z venku rovnou do vyhřátého bytu je velkou chybou, zvláště když venku mrzne, až praští. To sice není problém posledních několika Vánoc, ale i tak činí rozdíl teploty třeba 20 °C. A ze zimy je rázem v létě. Ideální je postupné navykání na vyšší teplotu. Pokud by bylo venku chladněji, tak nejprve stromek umístěte v cca 6 °C, tedy například ve světlém sklepě, na chráněném balkóně a podobně. Po pár dnech stromek přeneste do o něco teplejší místnosti, kde bude cca 15 °C), například na chodbu nebo do vytápěné garáže. Jak dlouhá aklimatizace bude potřeba, to záleží na rozdílu teplot venku a ve vašem obýváků. Čím větší je, tím delší čas stromku dopřejte. Udává se od 2 dnů až po 3 týdny.

Stejnou aklimatizaci mu pak nezapomeňte dopřát i ve chvíli, kdy ho budete z domu stěhovat ven na čerstvý vzduch.

Nezapomeňte o něj pečovat

Stromek v květináči potřebuje pravidelnou zálivku. Tak, aby byla zemina stále vlhká, nikoli ale přemokřená. Prospěje mu i vyšší vzdušná vlhkost. Pečlivě mu také vyberte místo, kde bude váš příbytek zdobit. Rozhodně to nemůže být blízko zapnutého radiátoru. A prospěje mu, když teplotu v místnosti snížíte alespoň na 20 °C.

Kam s ním po Vánocích?

Stromek byste v teple domova neměli nechávat příliš dlouho. Ideální doba je zhruba jeden týden. Tak nejpozději po Novém roce by měl začít procházet zpětnou aklimatizací. Jestli ale venku v lednu udeří mrazy, dopřejte stromku azyl v chladné místnosti až do období, kdy pominou. Stejně tak není radno ponechat stromek venku jen tak v květináči. Případný mráz by mohl poničit jeho kořenový systém. Zasaďte ho raději do země – klidně i s květináčem, bude se pak snáze vyndávat. O takový stromek se pak musíte starat během celého roku. A také ho průběžně přesazovat.

657aec59a6fb2blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Co když ale zahradu ani příhodný balkón nemáte? Můžete stromek vysadit do přírody? Není to tak snadné. „Kromě vlastní zahrady nebo louky nemůžete stromek vysadit kdekoliv. Každý les někomu patří, je tedy potřeba předem zjistit komu a vlastníka lesa kontaktovat," říká Ing. František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, s tím, že podle platného lesního zákona je v lese mimo jiné zakázáno provádět terénní úpravy nebo narušovat půdní kryt. Výjimku z tohoto zákazu by musel povolit vlastník daného lesa. „Pokud byste provedli výsadbu bez jeho povolení, vystavujete se riziku pokuty za přestupek až do výše 15 tisíc korun. Důvodem je vedle ochrany vlastnického práva také ochrana celkového prostředí lesa jako přírodního ekosystému,“ varuje Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů.

Zdroj informací: Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů - Kouzlo lesa, Ing. František Kučera, Svět stromků

Čtěte také: