Chcete mít Vánoce v klidu, být uvolněná, v pohodě a bez stresu? Ještě než vezmete do ruky papír a tužku a naplánujete si potřebné úkoly, udělejte jednu věc, kterou doporučují experti. Vytáhněte vánoční dekorace nebo si klidně ozdobte i vánoční strom (tedy spíše ten umělý, protože hrozí, že živý vám do Vánoc opadá). Lidé, kteří začínají budovat vánoční atmosféru dříve, jsou totiž podle výzkumů šťastnější.

Vánoční dekorace jsou pro lidi většinou spojené s příjemnými vzpomínkami na dětství a pomáhají uvolňovat hormony štěstí.  

Dobrou náladu tedy už máme. A teď je na řadě zmíněné plánování, které vám umožní strávit svátky v klidu a v pohodě. Vezměte tedy do ruky tužku a papír a pusťte se do toho.

Rozpočet
První položkou na vašem seznamu by měl být jednoznačně vánoční rozpočet. Dopředu si rozvrhněte, kolik dárků a v jaké hodnotě budete chtít svým příbuzným a známým koupit. Vyhnete se poté finančním problémům. Pamatujte si, že Vánoce nemusejí znamenat, že se vydáte ze všech svých úspor. Potěšit dokáže i maličkost. Nakupovat můžete například v pátek 29. listopadu na Black friday. Dobrý způsob, jak si ulehčit práci i možné zklamání, je darovat dárkové poukázky, popřípadě zážitky.

Nakupování potravin
Také nákupy jídla můžete dělat postupně, abyste se vyhnula krušným dnům těsně před Vánocemi. Pití, slané pochutiny, mouky na cukroví apod. vydrží a můžete je tedy pořídit i hodně dopředu. Dobře si ale promyslete, co budete opravdu potřebovat a zbytečně nekřečkujte obrovské zásoby. Další možností také je objednat si vánoční nákup online. Dovezou vám ho až ke dveřím a bez starostí. Tuto možnost je ovšem potřeba si zamluvit alespoň pár dní předem.

Rozdělení úkolů
Zaveďte o letošních Vánocích novou tradici, a sice rozdělte úkoly. A to nejen před Vánocemi, ale například i na Štědrý den. Večeři můžete připravit všichni společně. Ženě se uleví, a navíc vás to sblíží a strávíte společně příjemný čas.

Vánoční úklid
Víte, co si myslím? Že vánoční úklid je naprosto zbytečné slovní spojení, které vzniklo jen proto, aby byl na ženy vyvíjen ještě větší tlak. Normální člověk přeci uklízí pravidelně, obvykle jednou týdně. Vánoce rozhodně nevyžadují, abyste vycídila všechny šuplíky. Stejně si nejen do nich během Vánoc zase nadrobíte. Stejně tak vám návštěva nebude kontrolovat, jestli máte okna bez šmouh. A pokud žijete v rušném městě, je to zbytečná práce. Jeden den je umyjete a druhý den už je na nich vrstva prachu.  

Cukroví
Naplánujte si i cukroví. Jako první by měly přijít na řadu perníčky, ty můžete upéct ke konci listopadu.

  • První adventní víkend – je čas na suché druhy bez náplní. To znamená linecké, pracny, ořechové rohlíčky.
  • Druhý adventní víkend – dopečte vše, co je potřeba a promažte linecké, aby se rozleželo
  • Třetí adventní víkend – začněte s výrobou máslových krémů a finišujte
  • Čtvrtý adventní víkend – připravte nepečené druhy cukroví

Balení
Abyste těsně před Štědrým dnem nestrávila hodiny omotaná balicím papírem a izolepou, balte dárky postupně, hned poté, co je koupíte. Vyhnete se tak i tomu, že by je nezbedné děti vyčmuchaly. Zabalená krabička jim moc nenapoví. 

Strom
Pokud nemáte v plánu zdobit už nyní, ideální doba na nákup vánočního stromu je tři týdny před Vánocemi.

Čtěte také:

Reklama