Rok utekl jako voda a už zase se nám kvapem blíží vánoční čas. Některé plány se během roku povedly, některé ne. Přišly nové a jiné jsme zkrátka změnili.

 

Mezi naše časté plány patří i to udržet si nebo změnit svoji váhu. Možná se i vy řadíte mezi ženy, které po Vánocích začínají Nový rok s předsevzetím o úpravě své váhy. Ale předsevzetí samo o sobě nestačí, může se nám snadno stát, že ho začneme posouvat, až vymizí úplně.

 

Vánoce mohou být v tomto ohledu naším nepřítelem. Na stole se objevuje spousta lahůdek, kterým se jen těžko odolává. A tak během vánočních setkání s přáteli, večírků a potom i silvestrovské oslavy „zhřešíme“ častěji a necháme se zlákat spoustou pochoutek. A jak jsme na tom po Vánocích? To ukazují výsledky internetové ankety, která proběhla v rámci celostátní kampaně Žij zdravě v roce 2007.

 

O dvě až tři kila víc

Anketa, na kterou odpovědělo 1 541 žen z celé České republiky, se týkala Vánoc, přebytečných kilogramů, hubnutí a diet. Právě Vánoce jsou podle více než poloviny žen problémové a vzhledem k váze rizikové. Z ankety vyplynulo, že více než 60 % z nás kvůli vánočnímu cukroví a všem slavnostním jídlům během Vánoc přibere 2 až 3 kilogramy. Ale jenom 7 % se po Novém roce snaží s nově získanými kilogramy něco udělat a svou váhu dostat na původní.

 

O něco více než návrat k „předvánoční“ váze nás k hubnutí přiměje příchod léta, o změnu své váhy se v tomto období snaží 22 % žen. Ostatní se o hubnutí pokoušejí v průběhu celého roku. Během ankety Žij zdravě potvrdilo 86 % žen, že se snažily již někdy zhubnout.

 

Víme, jak na to?

Většina z nás si uvědomuje, že nejúčinnější způsob snižování nadváhy je kombinace pohybu a omezování se v jídle. Můžeme to stručně vyjádřit tzv. Rovnicí zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít. Avšak čtvrtina žen řeší problém s nadváhou pouze držením nejrůznějších diet a zapomíná na pohyb. S tímto postupem ale nesouhlasí odborníci, kteří za správné považují spojení vyváženého jídelníčku a vhodného pohybu. Zkuste zabrousit na webové stránky www.zijzdrave.cz, kde se možnostech hubnutí a různých pohybových aktivitách dozvíte mnohem víc.

 

Zkusíme to letos jinak

Odolat všem pochoutkám o Vánocích je skutečně velmi těžké. A navíc je to čas, kdy nás ani počasí neláká ven a naopak zůstáváme v příjemném teple domova u pohádek a filmů. Místo pohybu a zdravého jídla se oddáváme lenošení a stravovacím prohřeškům. Co ale letos zkusit si při pohádkách zacvičit a vyrovnat tak alespoň trochu zvýšený příjem energie? Zároveň nás cvičení zaměstná a nebudeme během sledování televize „ujídat“ po malých kouskách.

 

Žij zdravě

Potíže s nadváhou či obezitou, možnosti hubnutí a vhodné pohybové aktivity jsou témata, která zajímají téměř každou z nás. Celostátní kampaň Žij zdravě, která je připravována ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR, chce zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování. K projektu patří také zmiňované stránky www.zijzdrave.cz. Kromě spousty informací spojených s naší váhou a životním stylem je zde nyní řada novinek, která nám usnadní například sledování své váhy a kontrolu přijaté a vydané energie.

Reklama