Chcete udělat svým nejbližším pod stromečkem radost a nechcete přitom myslet na to, zdali váš účet disponuje potřebnou sumou? Pokud jsou vaše plány týkající se vánočních dárků o něco velkolepější než aktuální rozpočet, poradíme Vám, co s tím.

 

Kde, jak a za kolik si půjčit?

Existuje mnoho způsobů, jak potřebné finance získat – jeden je výhodnější, druhý už zas tolik ne.

Nejprve si musíte uvědomit svou dlouhodobou finanční situaci. Jste schopni půjčené peníze vrátit v brzké době? Nebo by vám spíše vyhovovala půjčka na delší dobu?

První cesta pro úvěr by měla vést určitě do banky. Nenechte se nalákat na líbivé reklamy na výhodné půjčky ihned „až do domu“, které často zneužívají klientovy důvěry či neznalosti situace. Nikdy nepodepisujte smlouvu bez podrobného přečtení podmínek a zaměřte se také na výši úrokové sazby a RPSN (víte, že tato notoricky známá zkratka znamená „roční procentní sazba nákladů, která vedle úroků zahrnuje veškeré další možné poplatky jako třeba za sjednání či vedení půjčky“?).

 

3 základní možnosti…

…jsou tyto:

·         spotřebitelský úvěr, který je výhodnější v případě půjčky na delší dobu, mívá obvykle úrok od 9 do 30 %

·         kontokorent, tedy povolené přečerpání Vašeho účtu; této možnosti je vhodné využít u nenadálých situací, např. nemoci

·         kreditní karta, která nabízí další specifické výhody, a dnes ji poskytují téměř všechny banky 

 

Kreditní karta a její výhody

U kontokorentu nebo spotřebitelského úvěru obvykle platíte úroky již od prvního dne čerpání, což neplatí u kreditní karty, kde banky nabízejí tzv. bezúročné období. To představuje maximální počet dnů, po které můžete mít peníze zdarma, jestliže půjčku včas splatíte.

Nejdelší bezúročné období u standardní kreditní karty najdeme u Citibank, až 55 dnů. Pokud tedy víte, že v prosinci dostanete 13. plat, který Vám dorazí na účet v blízké době – hurá do nakupování!

A kolik Vás karta bude stát? Nemusíte se bát, kartu můžete po splnění daných podmínek /například stálý příjem v určité výši, potvrzení o zaměstnání či kopie daňového přiznání/ někde získat dokonce zdarma – u Citibank neplatíte ani za vydání karty, ani roční poplatek za vedení účtu či pravidelný měsíční výpis. A pokud budete včas splácet, můžete mít vše úplně zadarmo! Pouze když nestihnete peníze vrátit v bezúročném období, začnete platit úroky. Roční úrokové sazby se většinou pohybují od zhruba 15 do 26%. I zde však existují možnosti, jak si půjčku zlevnit.

Odborník na kreditní karty Marek Dostál radí: „Např. Citibank nabízí ke kartě řadu doplňkových služeb v podobě splátkových programů, díky nimž si můžete snížit úročení půjčky až například na 9,9% ročně.  Pokud tedy zaplatíte větší nákup a víte, že peníze nestihnete uhradit v bezúročném období, zavoláte do banky a ta vám po domluvě částku rozloží na individuální splátkový program s výrazně výhodnější úrokovou sazbou.“

 

Co dalšího Vám kreditní karta od Citibank nabízí?

  • kreditní limit ve výši až trojnásobku vašeho čistého měsíčního příjmu
  • až 55 dní bezúročného období
  • až 3 dodatkové karty pro vaše blízké zdarma
  • možnost postupného splácení již od 3,2% z aktuálního zůstatku*(min. 200 Kč)
  • vysokou bezpečnost díky ojedinělému designu - vaše fotka na přední straně
  • možnost zvolit si svůj vlastní PIN pro hotovostní výběry
  • blokaci a vydání nové karty při ztrátě či krádeži zdarma
  • detailní měsíční výpis zdarma
  • 24 hodinovou klientskou podporu 7 dní v týdnu a internetové bankovnictví
  • širokou nabídku doplňkových pojištění (např. nově i pojištění pro případ ztráty zaměstnání nebo pracovní neschopnosti či cestovní nebo úrazové pojištění)

 

Porovnání některých produktů na českém trhu

 

Roční poplatek za vedení karty

Roční úroková sazba

Maximální bezúročné období

Poplatek za blokaci karty

Citibank classic

zdarma

9,9% až 26,40%

55 dnů

zdarma

GE Money Card

první rok zdarma, poté 299 Kč

22,68%

50 dnů

100 Kč

Poštovní spořitelna
Kreditka Electron

150 Kč

19,20% pro klienty s účtem, 21,60% pro ostatní klienty

45 dnů

200 Kč

Česká spořitelna Chytrá karta

199 Kč

od 19,08%

55 dnů

500 Kč

Komerční banka Visa Electron

zdarma

21,90%

45 dnů

150 Kč

 

 

 

 

 

zdroj: měšec.cz

 

 

 

 

 

Odborník na kreditní karty ze společnosti Citibank Marek Dostál dodává: „Nejdelší bezúročné období u standardní kreditní karty na českém trhu nabízí Citibank, a to až 55 dnů. Kartu dostanete zdarma, neplatíte ani roční poplatek. Zdarma je rovněž i blokace a vydání nové karty v případě ztráty či krádeže.“

 

Další výhody kreditních karet – něco navíc

Dnešní kreditky nabízejí nejenom půjčení finančních prostředků bez potřeby mít v bance vlastní účet, ale dokonce zaručí i něco navíc. Tzv. co-brandové karty jsou vydávány ve spolupráci se silným partnerem a poskytují výrazné slevy na nákup u tohoto partnera. Např. kreditní karta Classic Shell MasterCard od Citibank je výhodná především v případě, že hodně jezdíte autem. Při nákupu pohonných hmot na čerpacích stanicích Shell Vám zaručí úsporu ve výši 3% z každého nákupu pohonných hmot od tohoto partnera a 1% ze všech ostatních nákupů na těchto pumpách v ČR i v zahraničí. Banky vydávají další co-brandové karty např. ve spolupráci s leteckými společnostmi (Citi ČSA kreditní karta Classic nabízí např. míle do věrnostního programu ČSA navíc, a až 5000 mil jako vstupní bonus) a telefonními operátory (O2 Citi karta nabízí 5% bonus na mobilní služby od O2).

Příklad: Když například s kartou Classic Shell MasterCard od Citibank natankujete třikrát měsíčně plnou nádrž benzinu Natural 95, získáte zpět 119,88 Kč*. A pokud zároveň zaplatíte kartou ostatní nákupy v hodnotě 10 000 Kč, dostanete dalších 100 Kč. Takže příště u Shellu ušetříte celkem 219,88 Kč.

*3 % z litru benzinu Natural 95 v ceně 33,30 Kč při tankování 40litrové nádrže.

 

 

 

K čemu dalšímu se kreditka hodí?

Nákupy na internetu!

Čas jsou peníze! A pokud chcete něco ušetřit, nakupujte na internetu. Všechny nákupy můžete pohodlně zaplatit kreditní kartou. A čerpat až 55-ti denní bezúročné období (až tolik dnů nabízí Citi kreditní karta, ostatní standardní kreditní karty mají bezúročné období od 40 do 50 dnů).

Vysokou výhodou je při použití kreditní karty bezpečnost. Ke kreditní kartě lze totiž sjednat za minimální částku i pojištění proti jejímu zneužití, a to i při internetových transakcích. Pokud by někdo  Vaši kartu zneužil v době, na kterou se vztahuje pojištění kreditní karty, nepřijdete o peníze Vy, ale pojišťovna. Některé kreditní karty, například zlatá Citi kreditní karta, nabízejí toto pojištění dokonce ke kartě zdarma.

V případě, že dojde ke zneužití debetní karty, druhý den může být Váš účet na nule, v horším případě v mínusu, a jestli budete chtít vybrat např. hotovost, nebude to možné. V tom je jeden z rozdílů mezi kreditní a debetní kartou.

Ztráta? Kreditka je bezpečnější!

Pokud Vás nedej Bože okradou či jinak přijdete o svou kreditku, neprodleně nahlaste ztrátu na helplinku svého bankovního ústavu. U většiny bank za blokaci nebo vydání nové karty něco zaplatíte, ale zdarma jsou obě dvě transakce např. u Citibank. Ta přebírá odpovědnost okamžikem nahlášení, netýká se to ale transakcí, u kterých byl použit PIN, navíc jak již bylo řečeno výše, kreditka nabízí v případě ztráty či krádeže vyšší komfort a bezpečnost.

 

Kreditka není pouze platební nástroj

Kreditní karta dnes už spojuje výhody mnoha produktů – nabídne Vám slevy u partnerů a i celou řadu pojišťovacích produktů.  Je to nejbezpečnější platební prostředek (kreditní karty od Citibank nabízejí dokonce možnost umístit fotografii držitele na přední stranu), zároveň i trvale otevřený úvěr v řadě variací a již zmíněný pojišťovací produkt (cestovní pojištění, pojištění při pobytu v nemocnici, pojištění při ztrátě zaměstnání, pracovní neschopnosti, invaliditě a jiné), případně i poukaz na slevy a benefity. To vše v jednom plastu, od jedné banky.

Velmi zajímavé může být pojištění pravidelných plateb, které jako jediná nabízí ke svým kreditním kartám Citibank – v praxi to znamená finanční pomoc při dočasném výpadku příjmu, např. při dlouhodobé nemoci, ztrátě zaměstnání nebo dokonce plné invaliditě či úmrtí držitele karty. Již za 199,- korun měsíčně tak můžete u varianty Standard Pojištění pravidelných plateb ke kreditní kartě Citibank získat v případě neplánované pracovní neschopnosti 2500 korun měsíčně až po dobu jednoho roku. V případě plné invalidity obdržíte jednorázově 100.000 korun. Velkou výhodou je možnost získat toto pojištění přímo s kreditní kartou, takže od jednoho poskytovatele získáte vícero produktů v jednom. Nemusíte tak obíhat banku, pojišťovnu a další instituce, na všechno budete mít jednoho partnera.

Desatero uživatele platební karty

 

1.      Karta je víc než hotovost – chovejte se k ní jako k penězům, noste ji odděleně od dokladů.

2.      Chraňte kartu jako oko v hlavě – nikomu ji nepůjčujte, nedávejte ji do zástavy.

3.      PIN je klíč k vašemu účtu – nesdělujte jej další osobě, v žádném případě si jej nepiště na kartu nebo je nevkládejte do pouzdra, ve kterém je i karta.

4.      Důvěryhodnost – nemáte-li k obchodníkovi důvěru, raději použijte hotovost.

5.      Zadávání PIN – zadávejte diskrétně, zakryjte klávesnici tělem a volnou rukou a zabraňte jeho odezření nebo snímání kamerou.

6.      Platba kartou – po transakci zkontrolujte, zdali vám byla vrácena Vaše karta, doklad o platbě si uschovejte.

7.      Pozor na dokumenty obsahující číslo karty – před vyhozením je roztrhejte.

8.      Neodkládejte kontrolu – pečlivě kontrolujte výpis transakcí.

9.      Ztráta karty – ihned proveďte blokaci u vydavatele.

10.   Informujte se o doplňkových službách – např. o možnosti pojištění nebo zvýšení bezpečnosti karty.

 

zdroj: Sdružení pro bankovní karty

 

Pro ty náročnější – zlatá kreditka

Cítíte se na víc než jen na obyčejnou kreditku? Můžete mít rovnou zlatou! Prestižní zlatá Citi kreditní karta je určena pro náročné klienty. Zaručuje řadu slev a dalších výhod u exkluzivních obchodních partnerů při nákupu módy, šperků a klenotů, elektroniky, bytových doplňků, starožitností, sportu, péči o vlasy ale i v oblasti gastronomie a ubytování. Slevy se pohybují ve výši od 5% do 20% a můžete je najít u obchodníků po celé republice i v cizině. Každý měsíc je navíc jeden z obchodníků tzv. partnerem měsíce, a pokud si u něj v tomto měsíci něco koupíte, získáte zajímavý dárek nebo mimořádnou slevu. Partnerem v listopadu je Beata Rajská a obdaruje vás slevou ve výši skvělých 30% na celou kolekci Beata Rajská, v prosinci to zas bude obchodník se špičkovým italským vínem Vino Markuzzi s mimořádnou slevou ve výši 15%.

Takže pokud chcete letošní Vánoce slavit „na vysoké noze“, pořiďte si zlatou kreditku.

 

Ke zlaté Citi kreditní kartě získávte navíc zdarma pojištění proti zneužití kreditní karty s pojistným krytím až do výše 50.000 Kč, které se vztahuje i na transakce na internetu.

 

 

Reklama