grilované švestky s vanilkovou zmrzlinou

Původně jsem chtěla upéct švestkový koláč. Nějakou chutnou klasiku, která bude vonět po celém domě, a můžete si ji dát k odpolední kávě. Ale nakonec jsem zvolila něco méně tradičního, více letního. Byl to skvělý nápad. Protože vzniknul exkluzivní dezert!

Je sezona švestek. Ty doma milujeme ve všech možných podobách. Já mám ráda trojkombinaci švestky - mák - skořice. Dnes jsem si k ruce vzala ještě pomocníka z dovolené. Chorvatské sladké víno - prošek. Pokud jste zrovna nebyli na dovolené v Chorvatsku, výborně vám poslouží portské. Jde o podobné víno.

Nechám na vás, jestli vanilkovou zmzlinu koupíte v obchodě nebo si připravíte vlastní. S domácím strojem na výrobu zmrzliny je to hračka.

švestky

Suroviny

  • 40 švestek
  • 6 lžic třtinového cukru
  • 6 lžic vody + voda podle potřeby
  • 100 ml portského vína
  • 1 lžička skořice
  • vanilková zmrzlina
  • 6 lžic mletého máku

Postup

20 švestek rozkrojte na poloviny, vyjměte pecky a oloupejte slupku. U zralých kousků to půjde velice snadno. Když to nepůjde, nechejte slupky tam :-) Tyto švestky nakrájejte na malé kousky a dejte do hrnce. Přidejte třtinový cukr a 6 lžic vody. Zapněte plotnu naplno. Až se rozpustí cukr a vyvaří voda (stále míchejte), vlijte portské, které také necháte téměř celé vyvařit. Přidejte trochu vody a stáhněte teplotu. Ochuťte skořicí.

Vařte na mírnou teplotu, dokud se ze švestek nestane omáčka. Podle potřeby můžete přidat trochu vody.

grilované švestky

Mezitím, co se vaří omáčka, dejte na gril zbylé švestky. Ty jen rozpůlíte a zbavíte pecek. Slupky necháte. Dejte na rozpálený gril, nejprve slupkou dolů. Po chvilce otočte. Švestky musí změknout, hlídejte, ať se nespálí.

Na talíř dejte ugrilované švestky, na ně vanilkovou zmrzlinu a tu přelijte omáčkou. Posypejte mletým mákem.

Ihned podávejte.

švestky se zmrzlinou

Dobrou chuť přeje Elly.

Švestková sezona na našem magazínu

švestkový hrnkový koláč

božský makový koláč se švestkami

italský švestkový koláč

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková

Reklama