Vaničkování, neboli plavání a cvičení ve vodě doma s miminky se u nás v posledních letech těší čím dál tím větší oblibě. Téměř v každém větším městě se dá najít alespoň jeden veřejný kurz, případně instruktorka vaničkování, která za vámi může docházet domů… Toužíte vaničkování vyzkoušet a nechcete nebo nemůžete s vaším miminkem navštěvovat veřejné kurzy nebo využít služeb instruktorky? Vyzkoušejte speciální výuková videa a vaničkujte sami doma – kdykoliv budete vy (a hlavně vaše miminko) chtít!

Koupání a plavání prospívá dětem již od útlého věku. Do „velkého“ bazénu je však s miminkem možné chodit zhruba až od půl roku života. Pro ještě mladší miminka je tu právě vaničkování – můžete s ním začít již v okamžiku, kdy se miminku zahojí pupíček. Od devátého týdne už je miminko připravené cvičit aktivněji, vydrží cvičit déle a pobyt ve vodě si více užívá. Doma může miminko cvičit až do osmého měsíce věku.

dítě

Proč vlastně s miminkem vaničkovat?

Vaničkování má blahodárné účinky po fyzické i psychické stránce a je vhodné v podstatě pro všechna miminka. Minimálně zvážit by ho měly všechny maminky, jejichž miminka mají trápení se spaním či zažíváním nebo se bojí vody. „Je vaše miminko neklidné, špatně spí, trápí ho střevní potíže, je pro něj pravidelné večerní koupání utrpením? Vaničkování by vám mohlo pomoci, dejte mu šanci,“ radí Vanda Schreierová, zakladatelka vanickovani.cz, která se vaničkování věnuje od roku 2011 a je certifikovanou instruktorkou kojeneckého a dětského plavání a manipulace s dětmi, a navíc maminkou tří malých dětí.

Hlavní výhody vaničkování:

 • Miminko se příjemně unaví a pak lépe spí
 • Zlepšení chuti k jídlu a trávení
 • Zlepšení peristaltiky střev, podpora cévního systému
 • Podpora otužování a posílení imunitního systému
 • Podpora psychomotorického vývoje a posílení svalového aparátu miminka
 • Odstranění strachu z vody a nechutí ke koupání
 • Adaptace na vodu umožňuje lehčí přechod do „velkého“ bazénu

Podívejte se, jak vypadá vaničkování v praxi:

 

Domácí vaničkování

Vanda se dlouhodobě věnuje především individuálním kurzům vaničkování přímo v pohodlí domova: „Ročně doma navštívím přes 100 rodin a s každým miminkem pracuji individuálně podle jeho schopností, možností a také momentální nálady, která je při vaničkování velmi důležitá. Nemá smysl nutit rozmrzelé miminko ke konkrétním cvikům, byť je třeba minule hravě zvládalo a užívalo si je,“ vysvětluje. Rostoucí poptávka po kurzech, nemožnost vyhovět všem zájemcům a velký vliv momentálního naladění miminka na efektivitu lekcí ji inspirovaly k přípravě speciálních výukových videí, která rodičům nahradí fyzickou přítomnost instruktorky, naučí je vše potřebné a oni tak mohou bez obav vaničkovat sami, s ohledem na momentální náladu miminka.

dítě

Kompletní videoprogram zahrnuje celkem devět lekcí - šest výukových a tři bonusové. Videa jsou seřazena podle dovedností, které miminko v daném měsíci života zvládá. Začít se může s různě starými miminky a vždy se začíná první lekcí - je potřeba, aby se každé miminko naučilo základní cviky a osvojilo si metodické postupy a mohlo přecházet k dalším lekcím dle věku a míry nacvičení. Vaničkovat můžete doma do zhruba osmého měsíce věku. Poté už můžete s miminkem navštěvovat klasické plavání ve „velkém“ bazénu.

Co se ve videích naučíte?

 • Jak bezpečně a správně manipulovat s miminkem ve vodě
 • Jak miminko správě umýt a postupně otužit
 • Jak miminko naučit, aby mělo radost z pobytu ve vodě a nevadila mu voda v obličeji
 • Jak splývat, udržet rovnováhu, posílit svaly a podpořit psychomotorický vývoj
 • Jak miminko naučit základům potápění a orientaci pod vodou
 • Jak na společnou koupel s miminkem
 • Že vaničkování je velká zábava a hezky strávený společný čas

Nejste si jistí, že je vaničkování podle instruktážních videí pro vás to „pravé ořechové“? První výukové video si můžete vyzkoušet zdarma a pak se rozhodnout, jestli máte zájem o celý kurz. „Rodičům, kteří si pořídí výuková videa, jsem k dispozici nejen jako virtuální instruktor ve videu, ale samozřejmě také na telefonu či e-mailu. Pokud si nejste něčím z videí jistí a chcete se poradit, jsem tu pro vás a společně vše doladíme. Pamatujte – vaničkování by mělo být hlavně zábava, pro vás i vaše miminko. Budete-li se během něj stresovat, vaše miminko to vycítí a tolik si ho neužije,“ uzavírá Vanda.

Zaujalo vás vaničkování? Chcete mít přehled o novinkách? Sledujte Facebook: www.facebook.com/vanickovani