Šestnáct procent obyvatel Evropské unie žije ve čtvrtích, kde jsou problémy s vandaly nebo zločinem. Vyplývá to z průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Obsáhlý průzkum se uskutečnil v roce 2007. Vyhodnocen byl teprve nyní.

Osmnáct procent lidí v něm uvedlo, že žije v domě s protékající střechou nebo vlhkými stěnami. Dvě procenta Evropanů žijí bez splachovacího záchodu v domě a dvě procenta nemají vanu nebo sprchu.

V roce 2007 žilo 23 procent lidí v domovech, kde podle nich byla příliš vysoká hladina hluku od sousedů nebo z ulice, 17 procent mělo problém se znečištěním nebo špínou v jejich okolí a 16 procentům lidí přišla jejich čtvrť postižená vandalismem nebo zločinem.

Češi si na vandaly a kriminálníky ve svém okolí stěžovali ve 13 procentech případů.

Lidí, kteří žijí s tekoucí střechou, je nejméně na Maltě a ve Finsku, kde tento problém má pět procent lidí. Naopak nejvíce lidí tak žije v Polsku, střecha zde teče 38 procentům lidí.

Velké rozdíly jsou v počtu lidí bez splachovacího záchodu v domě. V Dánsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, v Nizozemí, ve Švédsku a Británii je jich půl procenta, v Česku procento. V Lotyšsku však takto žije 22 procent lidí, v Estonsku a Litvě 18 a v Polsku sedm procent.

Spadáte do něketré z hodnocených kategorií?

Reklama