Pokud máte malé děti nebo miminko čekáte, určitě už jste alespoň slyšeli o vaničkování. Tato aktivita je v posledních letech čím dál tím víc populární. Proč tomu tak je? Pro koho je vaničkování vhodné a na co si dát pozor? Zeptali jsme se Vandy Schreierové, certifikované instruktorky kojeneckého a dětského plavání a manipulace s dětmi a zakladatelky vanickovani.cz.
Vando, začneme od začátku. Co to vůbec je „vaničkování“ a kde se vzalo?
V první řadě je asi třeba říct, že vaničkování není úplně nejlepší název, protože evokuje koupání v malé plastové vaničce, ve které se koupou miminka. Tak to ovšem není. Vaničkování je koupání a cvičení s miminky v plně napuštěné klasické vaně, v domácím prostředí. První ucelená metodika byla vypracována v 70. letech minulého století, ale skutečný boom vaničkování zažívá v posledních zhruba pěti letech.
Proč by se rodiče do vaničkování s miminkem měli pustit?
Důvodů, proč začít s vaničkováním, je celá řada a každý rodič si mezi nimi bezpochyby najde ten svůj. Je to aktivita, která má prokazatelné blahodárné účinky na psychický a fyzický vývoj miminka. Velmi dobře funguje například na miminka, která mají problémy s trávením a trápí je bolesti bříška. Vaničkování napětí krásně uvolní a bolesti mizí. Navíc se při něm miminko krásně unaví a lépe a déle potom spí. Právě lepší spánek je benefit, který maminky, se kterými pracuji, oceňují nejvíce J A především – jedná se o krásně strávený společný čas, během kterého si novopečení rodiče a jejich miminko užívají své vzájemné blízkosti. Rozhodně ho doporučuji i tatínkům.
Je vaničkování vhodné pro každého? Nejsou tam nějaká omezení?
Ano, vaničkování je vhodné v podstatě pro každé miminko. Hlavní podmínkou je, aby mělo zahojenou pupeční jizvu, což po narození obvykle trvá zhruba 14 dní. Je vhodné i pro miminka s vývojovými odchylkami, protože při správném provedení funguje jako forma rehabilitace. Určitě bych všem rodičům doporučovala, ať s vaničkováním nezačínají na vlastní pěst, ale minimálně v začátcích se obrátí na oborníka, který jim pomůže s osvojením metodiky vaničkování – jak miminko uchopit, jak s ním hýbat atd. Správné provedení hraje poměrně velkou roli a v začátcích to platí dvojnásob.
Proč? Mohli by rodiče miminku nějak ublížit?
Spíš než ublížit po fyzické stránce by v něm hlavně v úvodu mohli vypěstovat zbytečný strach z vody a z koupání. Odborník rodičům pomůže s nastavením správné teploty vody ve vaně tak, aby byla pro miminko co nejpříjemnější, a naučí je, jak s miminkem pracovat tak, aby mu vaničkování bylo příjemné a cítilo se dobře. Rozhodně není třeba se vaničkování bát, je velmi jednoduché a naučí se ho každý rodič, jen je třeba dodržovat pár základních věcí.
Podle čeho by rodiče měli vybírat instruktora vaničkování?
Intuitivně. Je to člověk, kterého pustí do své koupelny a minimálně několikrát mu svěří do ruky své čerstvě narozené miminko. Takže jednoznačně maminkám a tatínkům radím, aby sedli k internetu, dali na recenze, na doporučení známých a přátel a v neposlední řadě na svou intuici - pokud se vám vybraný instruktor nebude líbit, vyzkoušejte někoho jiného. Pokud rodiče z jakéhokoliv důvodu nemohou nebo nechtějí využít služeb instruktora, například proto, že v okolí jejich bydliště žádný není nebo jim časově nevyhovuje, můžou využít profesionální výuková videa a vaničkovat podle nich.
A co když rodiče nemají doma vanu nebo ji nechtějí napouštět, můžou chodit vaničkovat do kojeneckých bazénů?
To v žádném případě nedoporučuji. Společné, byť kojenecké, bazény nejsou pro miminka do půl roku věku vůbec vhodné. Jednak kvůli bakteriím, které se ve vodě přirozeně vyskytují a také kvůli teplotě vody. V kojeneckých bazénech se pohybuje okolo 32 stupňů Celsia, pro vaničkování novorozenců se voda ohřívá zhruba na 37 stupňů a postupně se lehce ochlazuje. Domácí vaničkování je ale velmi vhodné jako příprava právě na kojenecké plavání.
A ještě důležitá otázka na závěr – co když se miminku vaničkování nebude líbit? Poznáme to? A co když se bojí vody? Mají to s ním rodiče i tak zkusit?
Vaničkování se mu určitě bude líbit a rozhodně to poznáte. Bude aktivní, bude s vámi komunikovat a úměrně svému věku a stupni vývoje bude také spolupracovat. A co se strachu z vody týče, je třeba uvědomit si, že nikdo z nás nepřichází na svět se strachem z vody. Miminka jsou celých devět měsíců před narozením „naložená“ ve vodě, která pro ně představuje to nepřirozenější prostředí. Klasický miminkovský či dětský strach z vody jak ho známe je čistě získaný a pramení ze špatné první, druhé či třetí zkušenosti s vodou. A k tomu často stačí málo – již zmiňovaná špatná teplota vody při prvních koupáních, přílišná zima v koupelně, nevhodná poloha či zbrklé zacházení… Pokud už se u novorozence něco takového stalo a strach se objevil, vaničkování ho neprohloubí, naopak ho při správném provádění může pomoci odstranit. Mám to již nesčetněkrát vyzkoušené J
Podívejte se na ukázku vaničkování v praxi:
Hlavní výhody vaničkování:
|
---|
Nový komentář
Komentáře
Bože, já čekala něco převratného a je to normální koupání ve vaně. Ach jo.
Mám kolem sebe pár miminek, i když ne svoje a koupání milují všechny. Každé ozvláštnění - dobré A všimly jste si jména: Vanda - vaničkování; já bych řekla, to je prostě karma
Dnes se dá vydělávat fakt na všem.
Když tomu dáte takový název,lidi mají tendenci si přečíst o co jde. A o to autorům jde
Mně se ten název líbí
Vaničkování....chodit vaničkovat...proboha,to je teda výrazivo,skoro jako chodit dělat bábovičky na písek Proč jednoduše nenapsat,že se dítě koupe v normální vaně ?