5ff451011d26aobrazek.png
Foto: Shutterstock
Putují k nám nejčastěji z Thajska, ovšem s mezipřistáním v Holandsku, kde rostliny dostanou finální fazonu, aby byly co nejatraktivnější pro zákazníky. A o tom, že jejich pohled spolehlivě přitáhnou, není pochyb. Vděčí za to nejen záplavě nádherných květů v nejrůznějších barvách, ale také způsobu pěstování. K životu totiž nepotřebují substrát. Jsou zavěšené a jejich kořeny elegantně splývají dolů. Případně vyplňují skleněnou nádobu. I vás zlákala tato nevšední dekorace bytu? Nebo jste ji dostala darem? Připravte se na to, že bude vyžadovat pravidelnou péči.


5ff452275c4f4obrazek.pngFoto: Shutterstock

Jak o Vandu pečovat?

Rozvětvený kořenový systém potřebuje k životu vodu a vzduch. Toho se jim na stromech v džungli dostává. Tam je ideální vzdušná vlhkost (70 %), pravidelný déšť a následně osušení zavlažených kořenů větrem. A něco takového byste jim měla doma alespoň přiblížit.

Kořeny nesmí začít schnout, to je začátek konce. Stejně náchylné jsou ale na přemokření. To pak snadno uhnívají. Proto pozor, když se rozhodnete pěstovat rostlinu ve skleněné nádobě, kam se moc vzduchu nedostane. Někdo si však tento způsob nemůže vynachválit.
5ff4518073466obrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Každý den je nezbytné rostlinu rosit, zaměřte se hlavně na kořeny, listy roste méně často.
  • Obden (někdo doporučuje každý den) dopřejte květině hodinovou koupel ve vlažné, ideálně dešťové, nebo alespoň dobře odstáté vodě. Tu byste měla jednou za dva týdny obohatit vhodným hnojivem.
  • Jakmile se orchidej napije, zavěste ji opět do prostoru, aby mohly zavlažené kořeny oschnout.
  • Zvláště přes léto není na škodu servírovat rostlině závlahu ve speciálních ampulkách, které se na pár hodin zavěsí na špičky silných kořenů. Stačí jedna, kterou budete postupně přendávat. Buďte ale opatrná, abyste kořeny nepoškodila.
  • Je to teplomilná květina. Teplota v místnosti by proto měla být rozhodně vyšší než 18 °C.
  • Vandám velmi svědčí letnění na čerstvém vzduchu. Jen pozor na přímé slunce.
  • Co ke svému životu potřebují, to je světlo. Nepleťte si to ale se slunečným stanovištěm. Jeho přímé paprsky by rostlinu spálily. 
  • Někteří pěstitelé doporučují nechat rostlinu přezimovat při teplotě kolem 15 °C, jiní se zase shodují na tom, že přezimování není nezbytné. Tak jako tak ale potřebuje i v tomto ročním období dostatek světla. Lze to řešit speciálními lampami.
  • Jakmile rostlina odkvete, stvol ustříhněte. Za pár měsíců vyrazí nový. Tedy v případě, že se jí u vás bude dobře dařit.
Chcete zachránit Vandu ve výprodeji? Pozor na to, aby neměla zaschlé kořeny. Té už většinou pomoci není. Pomalu umírá, takže se z ní dlouho těšit nebudete.

Čtěte také:

Reklama