V některých koupelnách je to jasné: zbude tady pouze tolik místa, aby se sem napasovala vana těch nejběžnějších rozměrů. Majitelé nových rodinných domů i velkých bytů však mohou věnovat této místnosti mnohem více prostoru.

Nejen že si tady nebudou připadat jako zavření ve skříni, ale mohou si také vybírat libovolný tvar vany - od klasické přes rohovou, různé atypické tvary až třeba po kruhovou, která se umisťuje doprostřed místnosti a připomíná malý bazén.


Majitele miniaturních a "obyčejných" koupelen se většinou zaměřují na klasické obdélníkové tvary. Také tyto vany se vyrábějí v několik rozměrech. Za základní se považuje velikost 175×75 cm, mnohem více pohodlí vám však nabídne 180×80 cm. I když nejste právě zápasník sumo, stejně si můžete dopřát dost velkou vanu, ve které si poležíte, aniž by vás zábla kolena nebo špičky prstů.

Zatímco ještě před pěti lety se označovaly jako standardní vany široké 70 centimetrů, dnes tento parametr narostl. Nejrozšířenější začíná být šířka 75 cm, ale stále více se vyrábějí vany široké 80, 90 i 100 a více centimetrů. Souměrně s tím se mění i délka. Vany dlouhé 120 až 150 cm se sice vyrábějí, ale jejich hledání v obchodech může připomínat ono hledání jehly v kupce sena.

Trend zvětšujících se van souvisí nejen s módními trendy, ale také s výškou postav. Zatímco volba šířky je spíš pocitovou záležitostí, délku vany byste měli přizpůsobit velikosti lidí, kteří ji budou využívat. Všeobecné pravidlo říká, že délka vany by měla být minimálně totožná s výškou postavy člověka po ramena. Problém trochu může nastat v rodině, kde vanu využívá otec-basketbalista a jeho drobná manželka s malými dětmi. Těm pohyb ve velké vaně zjednoduší madla.U rohových a asymetrických van se nejčastěji setkáte s délkami stran 140 až 150 cm. Na první pohled vypadají velmi prostorně, opak však bývá pravdou. Hodně také záleží na řešení vnitřního prostoru a například zkosení bočních stěn. Pokud vám vana nepasuje, můžete se vrátit ke klasické, osadit ji do rohu a prostor kolem vyzdít. Kromě pohodlí získáte také dostatek odkládacího místa.


Koupelny a  populace sice rostou, ale spousta domácností stále žije ve standardních podmínkách a pidikoupelnách. Ani na ně však firmy nezapomínají a nabízejí jim takzvané tvarově uskočené vany. Mohou být hranaté či zaoblené, princip však zůstává stejný.  Zatímco na jedné straně mají klasickou šířku, na druhé straně se přibližně o 15 až 20 cm zužují. Většinou v této části míváte nohy a těm méně prostoru nevadí. Těchto pár centimetrů ale ušetří prostor, který lze využít například jako vchod do sprchového koutu, lze sem umístit umyvadlo, otevírat vstupní dveře a podobně. Spolu s podobně tvarově upravenými sprchovými kouty tak nabízejí možnost umístit vanu i sprchu také do malých koupelen.7.uhelný kombajnZanevřeli jste už dávno na vanu, protože máte problémy s pohybem a špatně se vám do ní leze i vylézá? I tento problém už je vyřešený. Na trhu se loni objevila vana s dvířky. Mechanismus je samozřejmě vymyšlený tak, že jde o dokonale vodotěsné řešení. Dvířka nelze otevřít ani tehdy, když je ve vaně napuštěná voda. Princip sice vypadá jednoduše, ale jde o jedinečný výrobek a novinku. Tomu také odpovídá cena, která je vyšší než 200 000 korun. 

ilustrační foto Duscholux


Reklama