Do seznamu Magických obcí mexický turistický sekretariát zařadil ta města a vesnice, které se snaží chránit a zachovat si své tradiční kulturní dědictví. Jedním z takových míst je i město Valladolid ležící ve vnitrozemí Yucatánského poloostrova v mexickém státě Yucatán.


Hlavní město mayského východu
Valladolid je také označovaný jako “hlavní město mayského východu”. To z toho důvodu, že když Španělé v 16.století kolonizovali Yucatánský poloostrov a zakládali nová města a osady, rozhodli se budoucí Valladolid vybudovat na místě, kde do té doby stálo centrum jednoho z mayských náčelnických kmenů - mayská obec Zací.
V roce 1847 vypukla na Yucatánském poloostrově kastovní válka. Původní mayské etnikum útočilo na bělochy a míšence a konfliktem trpělo i obyvatelstvo Valladolidu.
Dnes se v téměř padesátitisícovém městě mísí stará mayská tradice se španělskou koloniální architekturou. Na mnoha místech jako by se zastavil čas. Na první pohled zaujmou upravené uličky s nádhernými pestrobarevnými fasádami starých koloniálních domků centra města a také příjemná a poklidná atmosféra.


Centrem města je zelený park
Centrum Valladolidu ukrývá spoustu zajímavých staveb a zákoutí. Jedním ze symbolů a dominant je bezesporu katedrála San Servacio stojící na jižní straně hlavního náměstí Parque Francisco Canton Rosado. Katedrála byla postavena hned po založení města v roce 1545 a má pohnutou historii. V roce 1703 totiž byli v sakristii zavražděni dva radní, kteří se zde schovali před pronásledovateli. Na základě tohoto kriminálního činu, který křesťanský svatostánek znesvětil, se katolická obec rozhodla katedrálu přebudovat. Tam, kde původně bývala sakristie je dnes hlavní vchod.

Hlavní náměstí před katedrálou je zároveň i velkým městským parkem. Zde se můžeme posadit na lavičku ukrytou ve stínu stromů a se zmrzlinou v ruce pozorovat okolí. Parku se také říká La Mestiza podle sochy na malé kašně, která zde byla umístěna jako hold yucatánské ženě.
Náměstí lemuje množství restaurací s tradiční velmi chutnou regionální kuchyní.

TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů do Mexika a poznejte poloostrov Yucatán a jeskyně Cenotes. 

Kulturní dědictví se ukrývá v ulici Calzada de los Frailes
Ulice starého Valladolidu jsou opravdu krásné. Snad tou nejhezčí, nejzajímavější a nejoblíbenější je ulice Calzada de los Frailes odbočující ze 41.ulice směrem na jihozápad. Ulice lemovaná starými koloniálními domky s kavárničkami a obchůdky s rukodělnými výrobky ožívá v odpoledních a večerních hodinách.
Jedním z důkazů toho, že se místní lidé snaží dochovat svoje kulturní bohatství, je La Casa Maya - malý nabílo natřený kamenný domek se střechou ze suché trávy. Ten stojí na rohu jedné z postranních uliček a je rekonstrukcí starých mayských obydlí.

Po ulici Calzada de los Frailes dojdeme k další kulturně a historicky významné budově města – ke klášteru San Bernardino de Siena. Klášter založili v roce 1552 františkáni a svým vzhledem spíše připomíná středověkou pevnost. Interiér je zdobený barevnými freskami a zajímavostí je, že se pod klášterem ukrývá cenote Sis Há, který mnichům sloužil jako zdroj vody.


Cenoty v okolí
Yucatánský poloostrov je doslova posetý cenoty a ve Valladolidu a jeho nejbližším okolí jich najdeme hned několik. Kromě cenotu Sis Há ukrytého pod klášterem, je možné přímo ve městě navštívit cenote Zací. Nachází se jen pár bloků na východ od hlavního náměstí a je dobře přístupný. Voda v cenotu je nazelenalá a, i když je zde oficiálně zakázáno se koupat, místní mládež s oblibou skáče do vody šipky. Jeskyně Cenote je otevřená a na stěnách roste vegetace.

Jen asi sedm kilometrů jihozápadně od města směrem na obec Dzitnup se v podzemí ukrývají nádherné cenoty Xkekén a Samula s průzračně modrou vodou. Zde je koupání povoleno a voda v jeskyni je příjemně osvěžující. Ve stropě cenotů je malá průrva, kterou dovnitř proniká světlo. Ze stropu visí krápníky a také dolů jako liány prorůstají kořeny stromů rostoucích na okraji průrvy. Dostat se k cenotům z centra je možné třeba na kole.

Valladolid je vynikající základnou pro výlety do okolí. Například k proslulým mayským pyramidám Ek Balam a Chichén Itzá.

 

Reklama