Mladá žena byla ochotná promluvit o současné situaci v Rusku a na Ukrajině jen pod podmínkou zachování anonymity. V Rusku má totiž babičky, které by svým veřejným vystoupením nerada ohrozila.

62272fda5013aru.jpg
Foto: Ilustrační. Shutterstock

Konkrétní důvod, proč Xenii a její sestru vzala matka před lety do České republiky, Xenia neví. Domnívá se ale, že ji k tomu vedla touha zajistit dcerám dobré vzdělání a lepší život. Začátky v tuzemsku ovšem rozhodně nebyly lehké.

„Prodali jsme úplně všechno a šli do Česka. Ze začátku jsme jedli jenom brambory. Rozhodně nenaplňujeme stereotypy o bohatých Rusech, kteří vlastní nemovitosti v Karlových Varech. Pamatuju si, že mi maminka nemohla dát peníze na výlet se školou, tak jsem spolužákům radši řekla, že se mi moc nechce,“ vzpomíná Xenia.

Přestože v Rusku strávila Xenia třináct let svého života, po příchodu do Česka tamní politice nevěnovala pozornost a soustředila se spíš na poměry v zemi, kde bydlela. Útok Ruska na Ukrajinu, který byl zahájen na konci února, ji velmi zasáhnul a rozhodně ho neschvaluje.

„Tento konflikt je totální katastrofou, když jsem se o něm dozvěděla, psychicky jsem se zhroutila. Vážně jsem si nemyslela, že se v 21. století dožijeme takových událostí. Je to obrovská tragédie, která zasáhne život každého z nás. Také je to ale konflikt politiků, a ne lidí. To, co dělá prezident Putin, neodpovídá tomu, co chtějí lidé,“ tvrdí Xenia.

Podle jejích slov ovšem v Rusku funguje tvrdá propaganda a cenzura, takže ne všichni lidé se mohou dostat k ověřeným zdrojům informací.

Mnozí lidé mají tendenci uplatňovat princip kolektivní viny a z války, kterou rozpoutalo vedení Ruska, viní i Rusy žijící na území jiných států. Xenia se s nepřátelským chováním ze strany Čechů naštěstí osobně nesetkala, protože mluví velmi dobře česky. Lidé v jejím okolí mají ovšem i negativní zkušenosti. 

„Volala mi kamarádka Češka, jak na tom jsem a jestli si nechci promluvit. Osobně se setkávám s pochopením, ale mamince se stalo, že ji nepozdravili sousedé, se kterými si vždy vzájemně pomáhali, a dokonce v létě společně grilovali. A její kamarádku v restauraci polili horkou vodou, protože mluvila rusky. Obávám se, že největší problém nastane ve školách. Je potřeba dětem danou situaci vysvětlovat. Někdo si řekne, že to je brzo, že jsou ještě malé, ale informace o konfliktu dávají v televizi, někdo doma řekne nějakou frázi a děti ji potom mohou opakovat před svými spolužáky ruského původu,“ vypráví žena. 

Xenia ruskou invazi odsuzuje slovně a také se hned zapojila do pomoci Ukrajině. Dobrovolnickému webu pomohla s překladem informací ohledně převozu a ubytování uprchlíků v České republice. Spojila se se známou reportérkou, kterou požádala o zacílení reportáže na pomoc Ukrajině a také poskytla svůj byt jako útočiště pro uprchlíky.

„Zapojila bych se ještě mnohem víc a hlavně veřejně, kdybych neměla strach o svou rodinu v Rusku,“ uzavírá. 

Zdroje: autorský rozhovor s Ruskou žijící v Česku Xenií

Čtěte také:

Reklama