Těžko tento film žánrově zařadit. Nejedná se o klasické sci-fi nebo thriller, spíše fantasy s akčními a hororovými prvky.

Selene (Kate Beckinsale) je krásná mladá upírka, která tradičně, jako celý její rod, bojuje proti svým úhlavním nepřátelům - vlkodlakům. Upíři věří, že dnešní vlkodlaci (lycani) jsou na pokraji vyhynutí. Je tomu tak od té doby, co byl zabit nejstarší a nejnebezpečnější vůdce lycanského klanu - Lucian.
Upíři žijí svůj běžný dekadentní život propletený vzájemnými intrikami, soupeřením a zkažeností, jen občas vyrazí na lov proti některému ze zbývajících nepřátel.

Avšak ani tento boj není jednoduchý, vlkodlaci se umí přeměňovat a ve stádiu mezi člověkem a vlkem jsou několikanásobně silnější než upíři. Navíc už nebojují po starém způsobu - jsou daleko přizpůsobivější a vyvíjejí proti svým soupeřům stále dokonalejší zbraně. Upíři se už dávno neprobodávají kůlem - stačí jedna nábojnice plněná ultrafialovým světlem - a vstupenka na věčnost je zaručena. Naproti tomu nitrid stříbra vpálený do krevního řečiště lycana také nechutná sladce.
Sličná Selene při jedné z přestřelek gangů zjišťuje, že lycanská hrozba zdaleka není zažehnána. Navíc se začíná dít něco nevyzpytatelného. Do hry vstupuje člověk. Tento muž, civilním povoláním lékař, má pro vlkodlaky něco velmi důležitého. Selen chce přijít věci na kloub a jak jinak by to mělo dopadnout, než že se do hlavního hrdiny zamiluje...

Následuje kolotoč pátrání, intrik a překvapivých dějových obratů. Kdo je vlastně dobrý a kdo zlý? Kdo ukrývá pravdu a čí je válka? Naplní se nakonec proroctví, které vyslovil Lucian?

Film má dokonale ponurou atmosféru, umocněnou černobílým zpracováním. Bojové scény jsou vypracovány do detailu a nepůsobí předimenzovaným dojmem. Co se týče náčrtu postav, podezřívám tvůrce, že se s největší pravděpodobností inspirovali karetní hrou Vampire (upírské klany, soupeření, způsob vlády, rituály, vzhled, spojení tradice s moderními prvky).

Mně se snímek velice líbil a mohu ho jen doporučit. Nečekejte však X-men nebo příběhy hraběte Draculy. Tohle je úplně jiný svět.

Název: Underworld
Žánr: akční, sci-fi, fantasy, horor
Scénář: Danny McBride
Režie: Len Wiseman Kamera: Tony Pierce-Roberts
Původ: USA
Délka: 120 min
Zvuk: dolby digital
Verze: AJ, české titulky
Hrají: Kate Beckinsale,Scott Speedman, Michal Sheen, Shane Brolly, Bill Nighy, Scott McElroy, Wentworth Miller...  

         
Reklama