gen

Před letošními volbami do Poslanecké sněmovny se objevil klip Jirky Mádla a Marty Issové Přemluv bábu! Na sociální síti Facebook se objevují skupiny zaměřené proti důchodcům (například jedna s výmluvným názvem: Jejich revírem je Kaufland, jejich tempo je vražedné - DŮCHODCI), které mají statisíce členů. Co to způsobuje? A zuří válka generací, nebo ne?

Oslovil jsem dvě své kamarádky, které ještě studují, abych se jich na jejich názor na důchodce zeptal. Báře je 22 let a Evě 23...

Všimla sis předvolebního klipu Mádla a Issové, nebo třeba skupin na Facebooku, které se naváží do důchodců?
Bára: Jasně že všimla.
Eva: Klipu jsem si všimla hned první den. Jasně, líbí se mi. A líbí se mi taky cover tohodle klipu - Zabij bábu. Ne snad, že bych brojila proti starým lidem, já si k nim naopak pořád zachovávám takový respekt, který mladší vůči staršímu tak nějak přirozeně má. Líbí se mi to proto, že je v tom smysl pro humor, který mi sedne. Stejně jako název facebookové skupiny. Mimochodem, jsem jejím členem.

A nepřijde ti to k důchodcům tvrdé?
Bára:
Jak se to vezme... myslím, že ani ne, oni takoví opravdu jsou a opravdu se tak chovají, tím samozřejmě nechci generalizovat. Osobně znám pouze své prarodiče a vím, že jedna babička je stále aktivní a i při důchodu chodí do práce a nevolí levici, zatímco rodiče z tatínkovy strany jsou typičtí čeští důchodci, cpou se pilulkami, volí komunisty a tak, no...
Eva: Mně to nepřijde jako urážení důchodců, ale jako forma nadsázky. Já se skromně domnívám, že kdyby se tak nechovali, tak tahle skupina nevznikne. Jasně, že ne všichni, ale i tak je jich dost. A to, že tyhle lidi nadávají na mladý a dělají z nich div ne vyvrhele společnosti, je v pořádku? Mě to neuráží, vím svoje a nadhled mi nechybí. Ale jde o princip.
Bára: Myslím, že nezáleží až tak na tom, jestli je člověk důchodce, nebo ne, ale jak myslí, jestli myslí „mladě“ a liší se to člověk od člověka. Mám ráda důchodce, pokud jsou aktivní. Například klip s Issovou byl namířen pouze proti důchodcům volícím levici, a oni to ví. A ostatní důchodci by se s tím neměli vůbec zatěžovat. No, ale důchodci mě sice občas hodně serou (jak se chovají v tramvajích a podobně), ale říkám si, že je to jejich problém, že si kazí život tím, že jsou pořád na něco nasraní.

Pouštíš důchodce třeba sednout?
Bára:
Vždycky se k nim chovám slušně a pouštím je sednout, pomáhám jim do tramvaje a podobně, ale stejně tak pomáhám i maminkám s kočárkama. V tomhle mě zase serou chlapi, že nepřiskočí a nepomůžou a jenom blbě čumí... a nebo ti puberťáci, co se rozvalí v tramu a nepustí nikoho sednout... ale asi mají špatnou zkušenost s důchodcema, já se jim nedivim, taky jsem párkrát dostala holí.
Eva: Většinou jo, pokud necivím „do blba“ a toho důchodce zaregistruju, tak ho pustím. Ale stalo se mi taky, že mi bylo fakt zle a potřebovala jsem pustit sednout já. Poprosila jsem tu starší dámu, s tím, jestli by mi neuvolnila sedadlo, na kterým měla nákup, že je mi zle a potřebuju si sednout. Neuspěla jsem... Bylo mi řečeno: „A kam si asi dám tašky?“ Ani jsem neměla sílu říct to slovo, co začíná na prdel.
Bára: V tomhle státě máme velký problém s autoritama a s úctou k starším lidem, nikdo nás tomu neučil, teda mě zrovna jo - rodiče. Ale je trochu problém mít úctu k někomu, kdo si ji podle nás na první pohled ani nezaslouží.

A co si myslíš o mladých, kteří na sociálních sítích píší na adresu důchodců hlášky jako: „Všechny bych je postřílel!“ Jak na tebe působí tohle?
Bára: No, Facebook je sídlem především pubertálních jedinců. Spíš mě děsí, že oni mají doma rodiče, od kterých to nejspíš pochytili. Nevím... já fakt nejsem moc empatická, co se lidí týče. Beru to fakt jako pubertální kecy, ovšem ty děti, co to píšou, by zasloužily profackovat.
Eva: Tak to už je trochu moc. Jsem proti střílení čehokoliv. Ale přiznám se, že byly i situace, kdy mi tahle myšlenka proběhla hlavou.

Reklama