Loni na Valentýna jsem se s mým přítelem rozhodla, že udělám překvapení, jaké tu ještě nebylo. Dobrodružná cesta za valentýnským dárkem.
Scénář byl následující: přítele ráno probudí vůně horké kávy a čerstvých rohlíků. Já nebudu doma, ale mezi džemem a máslem najde na tištěné kartičce nápis „Dobré ráno miláčku, dnes je Svatého Valentýna a já mám pro Tebe překvapení. Musíš si pro něj ale dojet. Pohodlně se oblékni a nastup do auta, kde najdeš další instrukce! Tajemná neznámá“ Nastoupí do auta, kde na sedadle spolujezdce najde čokoládovým srdíčkem zatíženou mapku. Na ní bude červeným křížkem označené muzeum a věta „Pánovi u dveří, v šedém overalu řekni: Jsem Ondřej, přišel jsem si pro instrukce.“ Se zaměstnancem muzea jsem se dopředu domluvila aby, až se ho přítel zeptá, řekl pouze: „Mezi druhohorami a třetihorami“ a nadále zachoval patřičné tajemno a neřekl víc ani písmeno. Mezi vitrínou s výstavkou druhohor a třetihor by pak můj milý našel zabalený dáreček – boxerky s přibalenou kartičkou „Najdeš mě v kavárně Chamare, na mém stolku bude jeden rudý karafiát“. A v kavárně bych na něho čekala s palačinkami a spolu bychom se zasmáli mému parádnímu překvapení.
Ale překvapená jsem byla nakonec já, co všechno se může stát: Přítel se ráno probudil. Nikoliv však vůní kávy a rohlíků. Probudil ho náš pes, který mu snídani sežral, kromě kávy, kterou rozlil. Přítelovi se nechtělo vstávat a tak až o hodinu později, než jsem počítala teprve našel moji, kávou zlitou, kartičku. Oblékl se tedy a šel do auta, kde našel mapku, na které bylo tlustým křížkem označené muzeum. Protože je můj přítel chlap se vším všudy, tlustý křížek na mapě si bohužel nevysvětlil jako muzeum, ale jako sousedící hospodu U Flíglů, cenové skupiny IV. U dveří stál hostinský v plášti, kterému můj přítel dle nápisu na kartičce řekl: „Jsem Ondřej, přišel jsem si pro instrukce.“ Hostinský na něho chvíli zíral a pak řekl: „Aha, tak se posaďte. Pivečko?“ Přítel kývl. Po vypití druhého pivka znovu zopakoval „Jsem Ondřej, přišel jsem si pro instrukce.“ Hostinský řekl „To víš že jo,“ a načepoval další pivko. Ondra, bez snídaně již v lehce podroušeném stavu znovu zopakoval svou žádost o instrukce. To už ale hostinského, který po ránu také vypil pár pivek, dopálilo a křikl: „To víš že jo, magore, instrukce ti dám. Zaplať a koukej mazat!“ Ondra výzvu raději uposlechl a vyšel před hospodu.
Chvíli rozjímal, co dál, až jeho pohled upoutal pán v šedém overalu u vchodu do muzea. Ten mu sice instrukce dal, ale vzhledem k pokročilé době již dárek někdo sebral. Unavený Ondřej se vrátil domů a usnul. Já čekala v kavárně Chamare. Palačinky už byly studené, když ke stolu přišel týpek v šusťákové bundě od Vietnamců, upřeně se mi zahleděl do očí a hnusným hlasem zaskuhral: „Tajemná neznámá?“ V životě jsem tak rychle nezaplatila a neopustila místnost! Cestou domů mi došlo, že dárek asi našel tenhle chlap dřív a chudák Ondra v tuhle chvíli tázavě hledí mezi druhohory a třetihory. Přes mobil jsem zjistila, že nikoliv, že doma v klidu spinká. Zcela konvenčně jsem narychlo koupila bonboniéru, ať mám alespoň něco…