V mašinérii valentýnských srdíček, bonboniér a kytiček nezapomeňte také popřát nositeli jména Valentýn, jestli tedy mezi vámi nějaký je. Toto jméno už není v českých zemích tak často užívané a objevuje se spíše jen ve spojitosti se svátkem zamilovaných.

Kamarád Valentýn

Jediný Valentýn, kterého si vybavuji, byl Váleček z dětského seriálu Kamarádi. A už tehdy působilo to jméno dosti neobvykle a ve spojitosti s láskou už vůbec ne. Přesto mi byl tento malý tlustý Marek Eben velmi sympatický. :)

Kamarádi (1969)

Svatý Valentýn

Další, tentokrát ne filmový, ale pravý nositel tohoto jména, byl svatý Valentýn, římský kněz, popravený 14. února. Podle jedné z legend se právě on nepřímo zapříčinil o vznik svátku zamilovaných. Vzepřel se totiž římskému vládci Claudiu II., který zakázal svým vojákům sňatky, neboť ženy prý kazí morálku válečníků. Kněz Valentýn však i přes tento zákaz mladé páry oddával a byl kvůli tomu uvězněn. Ve vězení se sblížil s dcerou dozorce, které těsně před svou popravou poslal dopis, na kterém bylo napsáno „Od tvého Valentýna“. Jednalo se o první valentýnské přání, které se dnes označuje jako valentýnka.

Další legenda praví, že předchůdcem tohoto svátku byl svátek Luprecalia, jež byl slaven ve starověkém Římě. Mladé dívky umístily v předvečer svátku do tzv. „urny lásky“ lísteček, na kterém bylo napsáno jejich jméno. Další den si každý mladý muž vylosoval jednu dívku, která se na jeden rok stala jeho „vyvolenou“.

Oslavy mučednictví kněze Valentýna následně splynuly s oslavami svátku Luprecalia a vznikl tak svátek zamilovaných.  

Obchodník Walter Scott a valentýnky

vO oživení této tradice se na počátku 20. stol. zasloužil americký výrobce vánočních přáníček Walter Scott, když se snažil přijít na nápad, jak odvrátit bankrot, jenž mu hrozil. Jako řešení vymyslel obnovu tradice sv. Valentýna, který se slaví v Americe od roku 1907.

Kdyby Walter Scott dnes vstal z mrtvých, určitě by žasl nad množstvím valentýnských produktů, kterým bankrot určitě nehrozí.
A kdyby vstal sám svatý Valentýn, ten by se podivil ještě víc.
No, a my ostatní při tom všem divení hlavně nezapomeňme popřát i tomu Valentýnovi :)

Téma dnešního dne: Slavíte svátek svatého Valentýna, nebo upřednostňujete 1. máj ?

Stejnou otázku jsem položila i známým osobnostem, jsem zvědavá, jaké bude společně s nimi výsledné skóre.

  • Uznáváte a slavíte svátek svatého Valentýna?
  • Co se vám na něm líbí, a co vám na něm naopak vadí?
  • Nebo upřednostňujete výše zmíněný 1. máj?
  • A jak to máte vůbec se zamilovaností? :)

Těším se na vaše příspěvky

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Partnerem dnešního tématu je firma Albi cz

albi

www.albi.cz Zde najdete inspiraci pro valentýnské dárky

Reklama