valentyn-do-textu.jpgFoto: Shutterstock

V dnešní době vedle každodenních starostí a povinností na vzácné momenty, kdy si užíváme jeden druhého, už nezbývá tolik času. Proto stojí za to si tento výjimečný den užít skutečně naplno a se vším všudy. Proč je zrovna svatý Valentýn svátkem zamilovaných, kdo napsal první valentýnku nebo se inspirujte našimi tipy na dárky i netradiční přípitky!

Kromě toho, že je svátek zamilovaných skvělou příležitostí k tomu vyjádřit svou náklonost osobě, která je našemu srdci nejblíž, má tento den také svou historii. Kde se tedy zrodil svátek svatého Valentýna, kdy začaly jeho tradice a jak jej letos oslavit originálně?

Umučen ve jménu lásky

Nejznámější legenda, o kterou se oslavy dne zamilovaných opírají, vypráví o knězi jménem Valentýn, který ve starověkem Římě oddával zamilované páry i přes přísný zákaz císaře. Claudius II. totiž potřeboval silnou armádu a měl obavy, že se zasnoubeným či ženatým vojákům nebude chtít do boje. Byl navíc přesvědčen, že svobodní jsou mnohem lepšími vojáky než ženatí. Zanedlouho byl proto Valentýn zajat a 14. února 269 popraven. O dvě stě let později byl papežem prohlášen za svatého a do povědomí lidí se tak zapsal jako mučedník, který svůj život obětoval ve jménu nehynoucí lásky.

První valentýnky a počátky oslav

Dary v podobě květin byly spjaté už se životem samotného svatého Valentýna, který oddané páry obdarovával kyticemi z biskupských zahrad. Zamilované valentýnky na sebe ale nenechaly dlouho čekat. Tu nejstarší dochovanou napsal v roce 1415 vévoda z Orléans své ženě formou milostné básně, když byl po bitvě uvězněn v londýnské věži. Vzápětí se tato tradice rozmohla natolik, že si panovníci na psaní romantických dopisů svým drahým polovičkám začali najímat básníky. Zamilovaná psaníčka z královského dvora rychle pronikla i k obyčejným lidem a oslavy lásky se tak postupem času rozšířily do celého světa.

FeeotoJet.jpg

Srdcová bonboniéra, Frutiko, 749 Kč / Motýl sekt demi sec rosé, Osobní vinotéka, 89 Kč / Květinový box, Belles Fleurs, 899 Kč
Foto: Se souhlasem Frutiko, Osobní vinotéka, Belles Fleurs

Zamilované dárky i lahodné přípitky

Dnes ke dni zamilovaných vedle romantických valentýnek, voňavých pugétů květin či bonboniér ve tvaru srdce neodmyslitelně patří i výjimečné přípitky. Vínům či klasickým sektům už odzvonilo a je čas na něco netradičního. Vyzkoušejte tentokrát například lahodný britský gin. Vsadit můžete na ten čím dál více populární. Růžový. Díky své barvě i nápaditému balení se k romantickému večeru perfektně hodí ať už ve formě přípitku, či výjimečného dárku. Jeho jemná a osvěžující chuť obohacená o tóny čerstvých jahod si vás okamžitě získá.

Nejlépe si ho vychutnáte ve spojení s tonikem s osvěžující chutí i vůní. V něm najdete spojení jemných chutí. Hořké a sladké tóny spolu výborně zahrají na vaše chuťové pohárky.

VALENTÝNSKÝ TIP: Okořeňte si oslavy lásky míchaným drinkem s jahodami nebo chilli

Připravte své polovičce míchaný drink a zpestřete si své oslavy lásky netradičním koktejlem. Kromě klasické varianty růžového ginu, můžete podávat a jeho speciální valentýnskou variantu s jahodami a lístky máty. Zkuste experimentovat!

Pokud si chcete užít opravdu netradiční drink, vložte do drinku namísto jahod a máty lístky bazalky a chilli papričku, která oslavy lásky skvěle okoření Uvidíte, že vás překvapí svou chutí i vůní.

Jak koktejl správně namíchat?

Sklenici naplňte ledem a přidejte v poměru 1:3 gin s tonikem. Tedy zhruba 50 ml ginu a 150 ml toniku. Do sklenice poté vložte jahodu, lístky máty nebo bazalku a špetku chilli.

Broker-s-Pink-Gin-and-Tonic-7-kopie-2.jpgFoto: Tiskové materiály Broker’s gin

Zdroj: Foto: Tiskové materiály Broker’s gin