O tom, že živá zvířata umí být někdy pěkně nebezpečná, se přesvědčil lyžařský mág Aleš Valenta při natáčení prvního dílu pořadu Zázraky přírody, jehož první díl bude vysílat Česká televize na prvním programu každou sobotu od 14. 2. 2009.

Situace jako ze špatného hororu: Aleš přistupuje k údajně krotkému lednímu medvědovi, jeho ošetřovatel pouští kožený řemen, který drží doposud klidnou šelmu na uzdě. Aleš se snaží hodit medvědovi rybu a poplácat ho po šíji, ale ledního zabijáka ryba nezajímá.

„MRUOOOU!!!“ stoupá si na zadní a vrhá se na bezbranného sportovce...

Žertujeme. K žádné podobné tragédii na Kavčích horách nedošlo. V prvním díle pořadu Zázraky přírody vystupuje sice lední medvěd, ale pouze plyšový. Přesto diváci a hlavně aktéři pořadu nepřišli o návštěvu živého hosta z říše zvířat, byl jím místy nevraživý tučňák.

Mnohem zajímavější pak bude druhý díl, ve kterém se účastníci setkají s živým velbloudem, ale pojďme zpět k prvnímu dílu...

Sedmdesátiminutový formát pořadu přebrala Česká televize z Německa, kde Zázraky přírody slaví veliký úspěch. Pořadem provází dva moderátoři, populární slovenský herec Maroš Kramár a Vladimír Kořen, který bude procházet experimenty a na vlastní kůži si vyzkouší, jaké to je stát zvířatům tváří v tvář.

Protože jde o pořad zábavný, je to zároveň také pořad soutěžní. Soutěžícími jsou čtyři známé osobnosti, které postupně odpovídají na šest témat. V prvním díle si tvůrci pozvali zpěvačku Ilonu Csákovou, lyžaře Aleše Valentu, baviče Josefa Mladého a modelku Moniku Žídkovou.

A jak vypadají otázky, na které se jich Maroš Kramár ptá? Například takto...

Co umožňuje lednímu medvědovi, aby přežil v oblasti věčné zimy a ledu?

   a) Jeho srst, která je složená z průhledných chlupů.
   b) Má pod srstí vrstvu peří.

   c) Jeho tělo produkuje glycerin jako ochranný prostředek proti mrazu.

Správná odpověď je a) Jeho srst, která je složená z průhledných chlupů. Protože chlupy ledního medvěda jsou skutečně průhledné a navíc duté, jsou medvědi schopní dobře zachycovat a udržovat teplo. Jen kvůli odrazu světla nám připadají chlupy bílé. Srst zachycuje světlo, které odvádí přímo do černé medvědí kůže. Ta, díky své barvě, vstřebává teplo a světlo daleko lépe než kůže světlá.

Tři otázky pro Maroše Kramára

Budete moderovat česky, nebo slovensky?
Česky a bude to trošku náročné. Tenhle pořad bude hodně o improvizaci. V češtině si musím vždycky nejdřív uvědomit, co chci říct, pak si ještě musím dávat pozor, abych to řekl správně česky. Doufám, že když něco spletu, tak mi to český divák odpustí a bude se smát.

Proč by si diváci neměli nechat ujít Zázraky přírody?
Diváci se mohou dozvědět, co vše nám příroda nabízí, zatímco my lidé jí hlavně ubližujeme. Ona si to nezaslouží. Obohacuje nás úžasným způsobem. My ji zase úžasným způsobem likvidujeme. Lidé, kteří o těchto věcech nepřemýšlí, si to třeba díky Zázrakům přírody uvědomí a začnou se k přírodě chovat ohleduplněji.

Kdy vás příroda naposledy překvapila?
Když se mi narodilo třetí dítě, syn Marko. Vždycky žasnu, když vidím, jak ten malý živočich začíná chápat, rozumět a vnímat svět kolem sebe.

Tři otázky pro Vladimíra Kořena

V pořadu procházíte různými experimenty. Jak se ve své roli pokusného králíka cítíte?
Experiment byl hodně zajímavý: V aerodynamickém tunelu se zkoušelo, při jaké rychlosti větru vzlétnu do vzduchu... Byl to pokus, který měl v sobě trochu nebezpečí a hodně adrenalinu. Musím se přiznat, že jsem se trochu bál. Mé pocity byly posléze povznášející. Jestli to takhle s natáčením půjde dál, tak se nejen já, ale i diváci máme na co těšit. Pokusů na mém těle bude do budoucna totiž více.

Máte rád adrenalin?
Jsem člověk, který má kořeny ve zpravodajství České televize. Když člověk dělá editora zpráv, musí mít adrenalin rád, protože se velmi často rozhoduje na poslední chvíli.

Proč by se, podle vás, diváci měli dívat na Zázraky přírody?
Protože příroda je plná kouzel. Já sám mám hodně blízko k vědě a taky k přírodě, což je vidět i na práci, kterou jsem pro Českou televizi odvedl. Lidé si možná ještě vzpomenou na České hlavy nebo Živé srdce Evropy, kde ukazujeme české přírodní unikáty. Zázraky přírody jsou propojením toho nejlepšího, co česká i světová věda nabízí, ale zároveň i toho, co nabízí příroda. Kdo si zapne v sobotu večer televizi, bude se rozhodně divit.

Ozdobou pořadu nebudou pouze čtyři celebrity, ale oko mužského diváka si přijde na své při pohledu na krásné křivky poloobnažených pomocnic Vladimíra Kořena.

Jestli vás baví pořady typu Clever, při kterých se zasmějete a zároveň se i něco zajímavého dozvíte, budou vás bavit i o trochu méně šílené, ale zato velkoryseji pojaté Zázraky přírody.

Zajímáte se o přírodu? Jak často chodíte do zoo? Budete se dívat na pořad Zázraky přírody? Chtěli byste někdy stanout tváří v tvář nějakému divokému zvířeti?

Reklama