VALENTINO

Valentino patří k návrhářům s neuvěřitelně dlouhou a bohatou kariérou. Přestože před sedmi lety definitivně opustil svou milovanou profesi, jeho jméno a značka žije dál. A opět září a překypuje mladistvou energií. Valentino odešel, ať žije značka Valentino!

Valentino tvořil do svých sedmašedesáti let a rozhodně by nebyl jediným návrhářským kmetem, který byl tak dlouho aktivní. Někdy až žasnu, kde berou návrháři jako Karl Lagerfeld, Calvin Klein, či (nedávno zesnulý) Oscar de la Renta nápady a elán. Vždyť jsou to  pánové, v jejichž věku už ostatní dávno zaslouženě odpočívají.

Módní branže je zřejmě odvětví, kde se nestárne. Návrháři jsou stále obklopeni krásnými mladými ženami a jejich mysl je neustále zaměstnaná budoucností. Že by to byl recept na dlouhověkost? Jak si jinak vysvětlit, že kolekce „starých pánů“ drží směle krok s mnohem mladšími kolegy? Nikde ani náznak konzervatismu, únavy či ustrnutí. Naopak jejich kolekce srší mladickou energií a stále novými překvapivými nápady. A pokud už to nejde, je umění včas odejít.

Valentino ukončil svou kariéru před sedmi lety, ale jeho značka stále žije a s novými návrháři opět omládla.

Mě zaujala především tato kolekce, která je svým způsobem minimalistická, a přitom velmi ženská. Jediným dekorativním prvkem je jednoduchá stylizovaná květina, která vzdáleně připomíná ruský folklor. (Ten se ve Valetinových kolekcích poměrně často opakuje.)

Motiv stylizovaného tulipánu se rozvíjí na šatech, ale i na sukních a kostýmech. Další část kolekce se od dekoru oprostila úplně a byla takřka strohá. Společným prvkem se stalo důmyslné přepásání širokými stuhami z látky a kůže, které přitahovalo pozornost k linii pasu.

A to by nebyl ani Valentino, aby nechyběl kontrast v podobě éterických až snových modelů z transparentních materiálů v neutrálních barvách.

Podívejte se na kolekci a udělejte si svůj vlastní názor

Valentino Clemente Ludovico Garavani, známý jako Valentino, se narodil 11. 5. 1932. Mezi jeho nejznámější zákaznice patřily např. herečka Elizabeth Taylorová a první dáma USA Jacqueline Kennedyová.

Návrhářem chtěl být již od dětství. Vystudoval francouzskou oděvní a designérskou školu Chambre Syndicate de la Haute Couture. Po úspěšném absolvování konkurzu získal místo ve francouzském módním domu Jean Desses, kde spolupracoval s Guy Larochem. Ve Francii vydržel deset let a vrátil se do rodné Itálie, kde v roce 1959 poprvé představil svoje oděvní kolekce. Jeho popularita a známost velmi rychle stoupala nejprve doma, brzy však po celém světě. Stalo se tak už v roce 1962, kdy zaujal pozornost na módní přehlídce ve Florencii. Kromě navrhování oděvů se také věnuje navrhování parfémů.  V lednu 2008 oficiálně ukončil svoji kariéru.

foto: fashionisers.com

Čtěte také:

Reklama