5f4f97fd92162obrazek.pngOčkování proti chřipce by měli tedy zvážit letos všichni. Vakcínu si lze navíc již nyní rezervovat v EUC Lékárnách, EUC Klinikách a na e-shopu EUC Lékáren.

Kdy je správná doba na očkování proti chřipce?

Očkovat se je vhodné v říjnu, případně v listopadu. Každý rok se období chřipkové epidemie posouvá k jarním měsícům, takže se její začátek očekává v měsících únoru a březnu. Účinnost vakcíny nastupuje přibližně až za dva týdny po očkování.
Koronavirus zatím nemá sezónní výskyt, předpokládá se výskyt celoroční. V kombinaci s chřipkovým virem může být průběh onemocnění mnohem závažnější.  Epidemiologové i lékaři tedy doporučují očkování proti chřipce. Celosvětově stoupl zájem o vakcíny, předpokládá se tedy i jejich nedostatek.

A komu byste ochranu formou očkování určitě doporučila?

Vzhledem k epidemiologické situaci související s koronavirem bych očkování proti chřipce doporučila skutečně všem dospělým, a to i bez ohledu na to, zda patří do tzv. rizikové skupiny. Chřipka může totiž organismus významně oslabit a jeho boj s případnou koronavirovou nákazou by pak mohl být skutečně náročný. Za nezbytné považuji očkování proti chřipce pro seniory a dále pro chronicky nemocné pacienty – například diabetiky, lidi s onemocněním srdce, plic, ledvin. Tato skupina pacientů má očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. A pokud mají zájem o očkování, měli by si již nyní u svého praktického lékaře vakcínu zamluvit.

Také ti, kteří pracují v kolektivech, by neměli tuto ochranu podceňovat. To se týká zdravotníků, učitelů ve školách a školkách.

Jak je možné vakcínu proti chřipce získat třeba už teď?

V našich vybraných EUC Lékárnách, na recepcích našich klinik nebo na našem lékárenském e-shopu si můžete už teď udělat rezervaci vakcíny. Koupíte si voucher v hodnotě 150 Kč, naši zdravotníci vás pak budou kontaktovat a domluví s vámi konkrétní termín aplikace vakcíny na našich klinikách. Rozdíl mezi cenou vakcinace a hodnotou rezervačního voucheru pak doplatíte přímo v ordinaci.

Každá pojišťovna má v rámci svých bonusových programů možnost příspěvku na očkování, který lze u vakcín proti chřipce využít. 

Musím být tedy registrován u praktika v EUC Klinice?

Nemusíte, rezervace vakcíny a její následná aplikace na našich klinikách nesouvisí se změnou praktického lékaře.

MUDr. Jaroslava Čiefová, internistka a praktická lékařka pro dospělé, EUC Klinika Praha – Šustova

Medailonek MUDr. Jaroslavy Čiefové
Narodila se a žije v Praze. Nejvíce pracovních zkušeností získala na interním oddělení nemocnice v Mladé Boleslavi, kam nastoupila v r. 2008 hned po promoci, a kde strávila dohromady 11 let. V roce 2013 atestovala z vnitřního lékařství, v roce 2017 z všeobecného praktického lékařství. Po rodičovské dovolené se vrátila zpět do Prahy, kde žije s manželem a 2 syny. Nastoupila do ambulantní sféry pod EUC Klinikou, pacientům nabízí péči praktického lékaře i interny. 
5f4f98636630fobrazek.png
 

Reklama