Rodiče malých dětí v České republice mohou v těchto dnech slavit hned dvakrát! Již jeden rok mají pro svá miminka k dispozici moderní vakcínu SynflorixTM proti invazivním onemocněním a zánětům středního ucha způsobeným pneumokoky. Tato očkovací látka, k jejímuž vývoji přispěli i čeští vědci, pomáhá chránit proti většině nebezpečných sérotypů bakterie pneumokoka, které u nás malé děti ohrožují nejčastěji. Vakcína SynflorixTM navíc nedávno získala významné mezinárodní ocenění. V rámci dubnového udílení cen pro výrobce očkovacích látek, které se uskutečnilo u příležitosti Světového vakcínového kongresu ve Washingtonu, byla odborníky vyhodnocena jako nejlepší preventivní vakcína roku. Uspěla přitom v široké konkurenci očkovacích látek, mezi nimiž nechyběly ani nové vícevalentní konjugované vakcíny proti pneumokokům nebo meningokokům.

vakcina

Pneumokoky mohou způsobit celou škálu onemocnění. Nejzávažnější forma pneumokokové infekce (např. zápal mozkových blan či otrava krve) byla minulý rok v ČR diagnostikována u přibližně 20 dětí do 5 let věku. Ve srovnání s předchozími lety počet těchto onemocnění u nejmenších dětí výrazně poklesl, a to nepochybně i díky dostupnému očkování. Mnohem častěji způsobují pneumokoky dětem obtíže v podobě mírnější formy infekce - např. zánětu středního ucha, jednoho z nejběžnějších dětských onemocnění. Potvrzuje to i výsledek výzkumu provedeného v 5 zemích EU, který ukázal, že na každých 1000 dětí připadá ročně asi 268 návštěv u lékaře právě vakcinapro zánět středního ucha. Odhaduje se, že pneumokok je zodpovědný za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší. Časté akutní záněty středního ucha mohou vést k mnohdy zbytečnému předepisování antibiotik a následné rezistenci na ně. Zkušenosti z posledních let však ukazují, že i před tímto onemocněním se lze chránit pomocí očkování.

Studie zkoumající účinnost vakcíny proti pneumokokům na prevenci tohoto velmi častého a bolestivého onemocnění probíhala také v ČR pod vedením prof. Romana Prymuly, jednoho z předních odborníků v oblasti vývoje vakcín. Velmi povzbudivé výsledky s původně použitou vakcínou vedly k jejímu zdokonalení a následné registraci pod obchodním názvem SynflorixTM, který byl právě letos oceněn na mezinárodním poli.

Odhaduje se, že od získání evropské registrace na konci března loňského roku bylo celosvětově použito k ochraně dětí před pneumokokovým onemocněním více než sedm milionů dávek vakcíny SynflorixTM. Touto vakcínou mohou být děti očkovány ve více než 60 zemích světa a v řadě z nich se již stala součástí národních imunizačních programů. Není divu, že SynflorixTM je velmi oblíbený také mezi rodiči a pediatry v České republice, vždyť právě SynflorixTM tvoří celou polovinu dávek pneumokokových konjugovaných vakcín distribuovaných letos v ČR.

synVakcína SynflorixTM pomáhá poskytovat ochranu proti invazivním onemocněním a zánětům středního ucha způsobeným deseti různými pneumokoky. Pomáhá tak chránit proti většině nebezpečných sérotypů bakterie pneumokoka, které u nás malé děti ohrožují nejčastěji. Zvlášť nebezpečná jsou pneumokoková onemocnění pro děti mladší jednoho roku, proto odborníci doporučují začít s očkováním co nejdříve.

Rodiče mají od ledna letošního roku jedinečnou možnost nechat své děti proti pneumokokům naočkovat bezplatně*. SynflorixTM je vakcínou plně hrazenou ze zdravotního pojištění, která nejmenší děti pomůže ochránit před nebezpečnými pneumokoky, a to bez jakéhokoliv doplatku u lékaře. Stačí se hned po narození miminka zeptat dětského lékaře na očkování proti pneumokokům. Ušetřené peníze mohou rodiče investovat do ochrany svého dítěte před dalšími nemocemi, např. před rotavirovou gastroenteritidou.

syn

Vakcínu SynflorixTM lze dětem podat současně jak s kombinovanou vakcínou Infanrix hexaTM (tzv. hexavakcínou), tak s vakcínou proti rotavirové gastroenteritidě RotarixTM. Tyto vakcíny vyrábí společnost GlaxoSmithKline, společnost s 60letou zkušeností s vývojem a výrobou vakcín. Více informací naleznete na www.synflorix.cz.

CO BY MĚLI RODIČE VĚDĚT O OČKOVÁNÍ PROTI PNEUMOKOKŮM VAKCÍNOU SYNFLORIXTM

DESET DŮVODŮ, PROČ OČKOVAT VAKCÍNOU SYNFLORIXTM

  1. Vakcína SynflorixTM působí proti závažným invazivním onemocněním a zánětům středního ucha způsobeným pneumokoky.
  2. SynflorixTM pomáhá miminka chránit proti 10 sérotypům bakterie pneumokoka, tedy před většinou nebezpečných typů pneumokoka, které se u malých dětí v ČR vyskytují.
  3. SynflorixTM pomáhá poskytovat ochranu každému druhému očkovanému dítěti proti akutním zánětům středouší, které jsou způsobené pneumokoky.
  4. Vakcína SynflorixTM je plně hrazena ze zdravotního pojištění*. Rodiče na ni nemusí nic doplácet.
  5. Ušetřené peníze mohou investovat do ochrany svého miminka před dalšími dětskými nemocemi, jako je např. rotavirová gastroenteritida.
  6. Na vývoji vakcíny SynflorixTM se podílel tým českých vědců pod vedením předního odborníka na vývoj vakcín, prof. Romana Prymuly. Klinické hodnocení vakcíny probíhalo v řadě zemí, mezi nimiž nechyběla ČR.
  7. Vakcínu SynflorixTM vyvinula farmaceutická společnost GlaxoSmithKline, která má s vývojem a výrobou očkovacích látek více než 60leté zkušenosti.
  8. Díky unikátnímu proteinovému nosiči (protein D) ji lze podávat současně s dalšími dětskými vakcínami, např. hexavakcínou, aniž by došlo k nežádoucím imunitním reakcím.
  9. Vakcína SynflorixTM je dobře snášena.
  10. Na letošním Světovém vakcínovém kongresu se stal SynflorixTM vítězem kategorie Nejlepší profylaktická vakcína.

* Vakcína SynflorixTM je plně hrazena zdravotními pojišťovnami dětem, je-li očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku pojištěnce a pokud jsou 3 dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování ve druhém roce života. Dětem, které výše uvedená kritéria nesplní (a je jim méně než 2 roky), mohou rodiče vakcínu SynflorixTM zakoupit za příznivou cenu.
Vakcína SynflorixTM (pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína, adsorbovaná) je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis a je plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Vakcíny RotarixTM (živá rotavirová vakcína) a Infanrix hexaTM (vakcína proti difterii (D), tetanu (T), pertusi (acelulární komponenta) (Pa), hepatitidě B (rDNA) (HBV), poliomyelitidě (inaktivovaná) (IPV) a konjugovaná vakcína proti Haemophilus influenzae typu b (Hib), adsorbovaná) jsou registrované léčivé přípravky a jsou vázány na lékařský předpis. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci.

Reklama