prevenarSestavení účinné vakcíny je obtížný úkol. Nároky na očkovací látky se zvyšují a vědci se musejí mimo jiné vyrovnat s tím, že lidské tělo není vždy zcela stejný mechanismus a každý člověk reaguje trochu jinak. Moderní věda se zaměřuje na přípravu co nejúčinnější vakcíny, která vytvoří co nejsilnější obranu proti nebezpečné bakterii nebo viru a ochrání tělo před co nejvíce nemocemi, jež mikrob způsobuje. Navíc musí spolehlivě fungovat u naprosté většiny očkovaných.

Příkladem takové vakcíny je Prevenar, který je účinný proti jedněm z nejzákeřnějších bakterií – pneumokokům – a poskytuje ochranu před nebezpečnými infekčními onemocněními, jako jsou záněty mozkových blan, otravy krve (sepse) či zápaly plic. Při klinických testech bylo ověřeno, že Prevenar účinně chrání děti proti 97 % nejzávažnějších onemocnění, jež způsobují kmeny pneumokoka obsažené ve vakcíně. Z pohledu účinnosti jde tedy o velmi vysoké číslo. Důležitou také je, že Prevenar je určen i k ochraně před záněty středního ucha.

Velmi důležitá je hladina protilátek, které se po aplikaci vakcíny v dětském organismu tvoří. Ta musí vyhovovat přísným standardům stanoveným Světovou zdravotnickou organizací. Prevenar je dosud jediná konjugovaná pneumokoková vakcína, která tato kriteria splňuje.

prevenarDokladem o úspěšnosti vakcíny je vedle výsledků klinického testování také její zavedení do plošné vakcinace dětské populace ve 37 zemích světa. Každoročně je takto Prevenarem očkováno více než patnáct milionů novorozenců po celém světě.

V České republice jsou zatím bezplatně očkovány pouze skupiny dětí, které mají například problémy s imunitou, trpí chronickými onemocněními dýchacích cest, opakovanými záněty středního ucha nebo se narodily s nízkou porodní hmotností. A právě tyto děti stát chrání vakcínou Prevenar.

Za 9 let existence Prevenaru bylo aplikováno více než 235 milionů dávek ve více než 90 zemích světa. Předešlo se tak milionům případů onemocnění a zachránily se tisíce životů.

Více na www.prevenar.cz

Reklama