Pneumokoky mohou způsobit celou škálu onemocnění. Nejzávažnější forma pneumokokové infekce (např. zápal mozkových blan či otrava krve) byla minulý rok v ČR diagnostikována u přibližně 20 dětí do 5 let věku. Nejzávažnější infekce, kdy hrozí úmrtí dítěte, se vyskytují již u dětí do jednoho roku. Pneumokoky komplikují i průběh virových onemocnění včetně chřipky.
Mnohem častěji způsobují pneumokoky dětem obtíže v podobě mírnější formy infekce – např. zánětu středního ucha, jednoho z nejběžnějších dětských onemocnění. Potvrzuje to i výsledek výzkumu provedeného v 5 zemích EU, který ukázal, že na každých 1000 dětí připadá ročně asi 268 návštěv u lékaře právě pro zánět středního ucha. Odhaduje se, že pneumokok je zodpovědný za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší. Časté akutní záněty středního ucha mohou vést k mnohdy zbytečnému předepisování antibiotik a následné rezistenci na ně.
Před záněty středního ucha chrání pneumokoková vakcína
Zkušenosti z posledních let však ukazují, že i před tímto onemocněním se lze chránit pomocí očkování, díky kterému ve srovnání s předchozími lety počet těchto onemocnění u nejmenších dětí výrazně poklesl.
Studie zkoumající účinnost vakcíny proti pneumokokům na prevenci tohoto velmi častého a bolestivého onemocnění probíhala také v ČR pod vedením prof. Romana Prymuly, jednoho z předních odborníků v oblasti vývoje vakcín.
Vakcína pomáhá poskytovat ochranu proti invazivním onemocněním a zánětům středního ucha způsobeným deseti různými pneumokoky. Pomáhá tak chránit proti většině nebezpečných sérotypů bakterie pneumokoka, které u nás malé děti ohrožují nejčastěji. Zvlášť nebezpečná jsou pneumokoková onemocnění pro děti mladší jednoho roku, proto odborníci doporučují začít s očkováním co nejdříve.
Rodiče mají od ledna letošního roku možnost nechat své děti proti pneumokokům naočkovat bezplatně. Dříve se cena jedné dávky pohybovala kolem 1700 korun.
Zdroj: Tisková zpráva
Nový komentář
Komentáře
škoda, že to nebylo možné před dvaceti lety.....ihned bych nechala děti naočkovat. kolik bolesti a strachu bych jim ušetřila !