Vejce patří mezi symboly Velikonoc. Velcí i malí koledníci si odnašejí ze svých koled vajíčka v nejrůznějších podobách. Čokoládová, perníková, lentilková, žvýkačková, s překvapením a především vajíčka slepičí vařená natvrdo. Mám malého chlapečka, který v pondělí obešel jen nejbližší rodinu a přesto se mi doma sešlo asi dvacet vajíček vařených natvrdo.

A co teď s nimi?

Čtenářka Lora mě nadchnula svým skvělým nápadem na zapečené vejce: "Vajíčka vařená natvrdo (nakrájené na plátky nebo měsíčky) zapékám se sýrovou bešamelovou omáčkou a kečupem a baštíme s pečivem."

"Dobré jsou taky zapečené brambory s vařenými vejci zalité zakysanou smetanou.Jako příloha se mi osvědčilo kysané zelí, jen tak vysypané ze sáčku," doporučuje Milala.

Klasikou je po Velikonocích v mnoha rodinách jednoduchá vajíčková pomazánka. Žloutky vyjmeme, utřeme s tatarskou omáčkou a trochou zakysané smetany. Bílky pokrájíme na kostičky. Jednu nebo dvě cibule, podle toho jak má kdo rád, nakrájíme také na kostičky. Všechno dohromady promícháme, dosolíme, dopepříme a podáváme s bílým pečivem. Tato pomazánka je výborná na chlebíčky.

Velice zajímavý je recept na Pštrosí vejce. Jednoduše zabalíme oloupané vařené vejce do ochucené směsi mletého masa a pečeme v troubě. Jednoduché, ale výborné!

Komu se nechce dělat s pštrosími vejci, může vařené vajíčka zasadit do sekané, jako to dělá třeba čtenářka Zuzyk. Vejce dá doprostřed a po nakrájení to vypadá, jakoby sekaná měla "oko" :-)

Další chutné recepty na zpracování vařených vajíček najdete na Vaření.

Nadívaná vejce      
Čínská mramorovaná vejce
Vaječná tlačenka
Vejce se špenátem v listovém těstě
Vejce v mladé zelenině

A co děláte s velikonočními vajíčky vy???               

     
Reklama