Velikonoční tradice dodržuje čtenářka Iva K. A za svoje vyškrabávaná vajíčka dostává i odměny. Techniku se naučila od babičky, která ještě vyškrabávala vajíčka nabarvená tuší...

Jak zdobíte velikonoční vajíčka? Čtenářka Iva K. používá vyškrabávanou techniku...


Krásné dobré odpoledne děvčata.
Naše Velikonoce začínají klasicky úklidem, zdobením bytu a zdobením vajíček. Naše rodina pochází z Rožnova, tak zdobíme vajíčka vyškrabávanou technikou. Moje babička nebarvila vajíčka v klasických OVO barvách. Barvila je černou tuší. Pak byly vajíčka nejedlé, ale ty vajíčka darovala a byly jen na výstavu. Mám jich stále pár.
Jako každý rok, zdobíme vajíčka dvakrát. Jednou do soutěže na zámek Bruntál a jednou pro koledníky. Každým rokem i nosíme domů nějakou cenu. Letos jsem dělala vajíčka s drátkovanou košilkou s korálkama. Letos byla cena doslova zasloužená. Čekaly jsme s dcerou na zámku do 12. 00 už od devíti. Jako každým rokem se tam koná jarmark, dětská dílnička s barvením vajíček klasickou voskovou technikou a koukaly jsme se na vystoupení dětí i od dcery ze školky. Pořádně jsme zmrzly. Ale nesli si domů cenu. Co nemohl říct každý.

Těsně před Velikonoci peču beránka a dělám mazanec. Vajíčka pro koledníky děláme společně s dcerou. Já je barvím a ona je zdobí obtisky. Na šmigrus k nám chodí jen rodina. Nikoho cizího bych ani domů nepustila. Dospěláky obšťastním panáčkem, pro synovce mám připravenou i nějakou čokoládu. Na Natálku jsou jemní, jen mě občas švagr zvalchuje. Však já mu zase vrátím jinak :-) Za svobodna jsem byla občas na šmigrus vhozená i do potoka. Tak to už mi snad nehrozí. Jedny velikonoce chodilo tolik koledníků, že jsem nestačila otvírat dveře. Jen jednou jsem se do kukátka nepodívala a otevřela dosti „unavenému koledníkovi“ co nechodil koledovat o vajíčko, ale o štamprli. Usnul u nás v obyváku a než se zmátořil, byl večer.
Tyto Velikonoční tradice nemám moc ráda. Mnoho lidí se přejídá, opíjí a je agresivní na holky při šmigrusu. Jinak to asi vypadá na vesnici a jinak ve městě. Těším se vždy na jaro, ale na Velikonoce moc ne. Už aby se oteplilo a začaly kvést stromy a kytky. To je stejně nejhezčí na celém jaru.

Iva K.

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 6. dubna 2012: Velikonoce

  • Máte ráda Velikonoce?
  • Chystáte se na ně, nebo je bojkotujete?
  • A jak vlastně ty vaše Velikonoce vypadají?
  • Pečete beránka? Zdobíte vajíčka? Chystáte se na pomlázku? Poléváte chlapce vodou? Chodíte na mši? ...

Pište mi své velikonoční postřehy. Jsem opravdu zvědavý, jak tento svátek u vás probíhá, jestli ctíte velikonoční tradice, nebo se jim vyhýbáte, anebo třeba máte nějaké vlastní... Své příspěvky mi posílejte na redakční e-mailovou adresu (viz níže), a to nejpozději 6.4.2012 do 15.00 hodin. Chcete-li mít šanci na pěkný velikonoční dárek, který mám tentokrát připravený pro tři přispěvatelky, ať je váš text dlouhý alespoň jako tento odstavec. A co že to bude tentokrát za dárek? Sladký velikonoční balíček Toffifee, který vidíte níže na obrázku.

Toffifee

Reklama