Lidé se dožívají stále vyššího věku a ženy vypadají v padesáti letech snad ještě lépe, než kdysi ve třiceti. Dokonce vzrůstá i průměrný věk prvorodiček. Jenže spolu s ním je také stále více párů, které po dítěti touží marně. Jaké jsou šance ženy po čtyřicítce na otěhotnění, jsem se zeptala MUDr. Jana Lachety z centra asistované reprodukce ISCARE.

lachetaPane doktore, lidé se dožívají stále vyššího věku, ženy vypadají skvěle i v padesáti – není to signál k tomu, že i maminkami se mohou stát mnohem později, než tomu bylo dříve?
Vůbec ne, reprodukce zůstává neměnná. Věkem je totiž dána kvalita vajíček. U ženy se během jejího života netvoří stále nová, jako je tomu v případě spermií u mužů. Ty se obnovují po celý jejich život. Spermie tedy může být maximálně 72 dnů stará. Jenže když se narodí holčička, už přijde na svět s definitivním počtem vajíček. Žádné další už nikdy nevznikne. Vajíčko je tedy staré právě tak, jako daná žena. A 41 let staré vajíčko je celou dobu ovlivňováno všemi škodlivinami ze zevního prostředí. Z jídla, ze vzduchu a tak dále. Je zde tedy mnohem vyšší kumulace všech škodlivin, tím pádem dochází k většímu poškození DNA vajíčka. A to je zásadní problém.

Ale některé ženy mají zdravé děti i ve věku, který se blíží padesáti letům.
Určitě, to je možné. Existují ženy, které mají třeba sedm dětí a to osmé se jim narodí až ve 44 letech. Ale takové se k nám nedostanou. My vidíme ty, které se pro mateřství rozhodnou pozdě a otěhotnět se jim nedaří.

Klesá s věkem i šance na umělé oplodnění?
Ano. U třicetileté ženy činí úspěšnost umělého oplodnění po zavedení jednoho embrya kolem 40 procent. U čtyřicetileté je to už ale jen 20 procent. Pokud je ženě nad 42 let, není šance na oplodnění nereálná, ale pomalu se blíží nule.

Pojišťovna nyní hradí umělé oplodnění ženám do 39 let. Myslíte, že by se tento věk mohl zvýšit?
Nemyslím si, že je šance, aby se věková hranice do budoucna nějak zvyšovala. Šance na oplodnění je pak už velmi nízká, vaječníky se nedají nijak obelstít. Na scénu pak u starších žen vstupuje možnost dárcovství vajíček. Tam je úspěšnost mnohem větší, protože vychází z kvality vajíčka, které pochází od mladé ženy. Ta projde genetickým, hormonálním i gynekologickým vyšetřením a dalšími testy.

Kdy je tedy vhodná doba, aby pár, kterému se nedaří počít potomka, zašel za odborníky?
Pokud odhlédnu od věku, tak by nás měli navštívit a nechat se vyšetřit v případě, pokud se jim nedaří otěhotnět po roce. Pokud totiž mají po tuto dobu pravidelný nechráněný styk, a to třikrát týdně, někde bude problém.

Je možné, že se na problém nepřijde?
To se stává v pětině případů, kdy ani u jednoho z partnerů nezjistíme žádný problém.

vaječníkyNeplodnost nesouvisí jen s věkem. Co bývá její další častou příčinou?
Ne, věk skutečně není jediný faktor neplodnosti. Problémů může být více. Relativně častým onemocněním bránícím v početí potomka bývá endometrióza. To znamená, že se děložní sliznice vyskytuje někde jinde, než v děložní dutině. Nejčastěji to bývá na vaječníku, kde pak dochází k tvorbě cyst, což má negativní vliv na tvorbu folikulů i ovulaci. Existuje více způsobů léčby, od hormonální až po chirurgickou. Ale i když je vyléčena, i pak se stává, že vaječníky tvoří méně vajíček, která jsou zároveň nižší kvality.

Problém ale může být i u partnera, že?
Úspěšnost oplodnění vajíčka se samozřejmě odvíjí také od spermiogramu partnera, podle kterého se dá usuzovat, zda bude velká, nebo ne. Pokud je spermiogram špatný a je problém jen na straně partnera, tak i tehdy bojujeme s oplodněním vajíčka, protože máme k dispozici menší množství spermií. Lze tedy říci, že existují tři možnosti. Buď je problém u partnerky, nebo u partnera, ale někdy dokonce u obou. To zastoupení je víceméně podobné.

Na čem může metoda umělého oplodnění IVF selhat?
My jsme schopni získat vajíčka, ale jaká a kolik, to je dáno vaječníky. Když má žena hodně folikulů, což jsou dutinky ve vaječníku, kde se tvoří vajíčka, dobře reagují na naší stimulaci, vyroste jich hodně. To je pak větší šance na úspěch. Čím víc máme vajíček, tím víc máme embryí, a tím více i pokusů, aby žena mohla otěhotnět. Optimální počet je tak patnáct vajíček. Pokud je jich méně než čtyři, pak už vaječníky označujeme jako špatně reagující na stimulaci. Je ale logické, že žena ve čtyřiceti nemůže mít 20 vajíček, výtěžnost opět klesá s věkem.

A co zavedení embrya do dělohy? Ani to nemusí být úspěšné, že?
Ano, děloha jej nemusí přijmout. Ale to už my neovlivníme. Snažíme se jen vytvořit co nejlepší podmínky, aby se uchytilo. Tedy aby byla dostatečně vysoká děložní sliznice, což u stimulace není problém.

Je metoda IVF vhodná pro každou ženu?
Tady vstupuje do hry faktor těhotenství jako takového. Pokud k němu daná žena nemá nějakou kontraindikaci, tak ano. Mám na mysli třeba nějaké závažné interní onemocnění, z něhož vyplývá, že by neměla vůbec otěhotnět. Třeba těžké srdeční onemocnění, transplantace… Pak doporučujeme náhradní mateřství. S metodou IVF to ale nijak nesouvisí.

Vylepšuje se nějak metoda IVF?
Ano. Má dvě části, gynekologickou a laboratorní. U té gynekologické se vyvíjejí nové stimulační hormony. Zlepšuje se i ultrazvuková diagnostika. Stimulace je celkově šetrnější. Co se týče laboratorní, tedy embryologické fáze, tak jde vývoj ještě více kupředu. Existují lepší přístroje, které lépe kultivují embrya, lépe se sleduje jejich vývoj, dokážeme je geneticky vyšetřit. Když se totiž zavádí chromozomálně zdravé embryo, je úspěšnost ještě vyšší.

Centrum ISCARE zahájilo svou činnost v lednu 1995 jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v ČR, v současnosti je členem skupiny FutureLife. Úspěšností léčby se centrum řadí po celou dobu své existence mezi přední špičková zařízení. Doposud centrum přivedlo na svět už více než 10 tisíc dětí. Centrum vede primář MUDr. Jaroslav Hulvert. Tým IVF, včetně pracovníků IVF laboratoře, byl vyškolen nejlepšími světovými odborníky převážně z Izraele, kde je úspěšnost léčby neplodnosti nejvyšší na světě. Všichni lékaři, kteří v IVF programu pracují, tak mají nejvyšší možnou odbornou kvalifikaci doplněnou řadou specializovaných zahraničních školení a stáží. Více informací naleznete na iscare.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com a Iscare

Čtěte také:

Reklama