Sun protection factor, zkráceně SPF, vyjadřuje, velmi zjednodušeně řečeno, násobek času, po který může být naše pleť vystavena slunečnímu záření, aniž by se spálila. Máme-li tedy jemnou pleť, která by se bez jakékoli ochrany během 10 minut na slunci spálila, a použijeme krém s ochranným faktorem 30, prodloužíme si možnost vystavení pokožky slunečním paprskům až na 300 minut. To je ale jen velmi orientační údaj. V úvahu je třeba brát řadu dalších okolností, především prostředí, ve kterém se pohybujeme, protože třeba ve vysokých horách je sluneční svit mnohonásobně intenzivnější než v nížinách.

  • Klidně vsaďte na třicítku! SPF 30 a 50 jsou téměř totožné

„Škála hodnot SPF se u kosmetických přípravků pohybuje od nejnižší 3, 6, přes 10, 15, 30, až po nejvyšší „padesátku“. Právě SPF 50 určila Evropská unie jako maximální stupeň ochrany, který je schopen odfiltrovat až 98 % nebezpečného UV záření. Méně se ale ví, že mezi „třicítkou“ a „padesátkou“ žádný velký rozdíl není. SPF 30 dokáže naši pleť ochránit před 97 % škodlivého UVA i UVB záření, proto krémy a další přípravky s touto hodnotou faktoru na letní období zcela postačí,“ vysvětluje Denisa Jasinská z blogu o kosmetice a péči o pleť Inspirace.essente.cz.

Když jen číslo nestačí

„Doporučuji si také před nákupem zjistit, zda kosmetický přípravek obsahuje i další aktivní látky zvyšující ochranu pleti před negativními účinky slunečního záření. Těmi jsou například Celligent a vitamín E, které mají výborné antioxidační účinky, zabraňují předčasnému stárnutí pokožky a podporují regeneraci buněk. Skvělé účinky má také hydractin, kyselina hyaluronová a D-panthenol, které pleť zklidňují a hydratují, takže zůstává po dlouhou dobu jemná, hebká a svěží,“ vysvětluje kosmetička Lucie Karlíková.

Kolik opalovacího krému je potřeba?

Nezapomínejte ani obnovovat vrstvu ochranného přípravku při pobytu na slunci. I ty nejkvalitnější přípravky s vysokým SPF ztrácejí po dvou až třech hodinách svoji fotostabilitu, tedy schopnost pokožku maximálně chránit. K tomu přispívá i přirozené pocení, otírání těla ručníkem nebo mimovolné dotýkání se obličeje. Pomůže, pokud po této době ochrannou vrstvičku přípravku obnovíme. A vůbec s ním přitom nemusíme plýtvat. „Na ošetření obličeje postačí přibližně polovina čajové lžičky krému, na celé tělo pak asi 6 čajových lžiček,“ doplňuje Lucie Karlíková. 

  • I denní krému by měl mít faktor!

Pro letní období se doporučuje vybírat ochranné denní krémy se SPF 15 nebo 30. „Patnáctka“ bude vyhovovat lidem, kteří se pohybují po městě, v kanceláři, dopravních prostředcích. „Třicítka“ je určena těm, kteří tráví většinu času venku a také všem, kteří mají citlivou pleť a potřebují ji maximálně chránit.

5af2e15540f94obrazek.jpg
Denní aktivní krém SPF 15, www.topvet.cz, 190 Kč/ Ochranný lehký krém SPF 30, www.essente.cz, 378 Kč