Trápí vás vaginální mykózy? Berete antibiotika a pak se musíte léčit kvůli vaginální mykóze? Proč k tomu tak často dochází? Oslovili jsme gynekoložku, paní doktorku MUDr. Miluši Kotalíkovou, aby nám odpověděla na několik aktuálních otázek, které nás zajímaly.

Je zima a jaro obdobím, kdy bychom si měly dát pozor na vaginální mykózy?
Zima a jaro je  obdobím snížené imunity, a proto jsme k mykózám náchylnější, avšak tato sezona není pro vaginální mykózy  zcela typická. V případě zdravého životního stylu na nás však mykózy číhají v bazénech a ve společných zařízeních a při léčbě antibiotiky bez ohledu na sezonu.

Může být těsný oděv (kalhoty) příčinou vzniku vaginálních mykóz?
Ano, těsné džíny, nevhodné materiály spodního prádla mohou být příčinou vzniku vaginální mykózy. Plísně mají obecně velmi rády vlhko, teplo, a v tomto prostředí se rychle množí. Těsný oděv a syntetické matriály jsou vhodnými podmínkami pro množení plísní.

CanestenProč léčba antibiotiky napomáhá vzniku vaginálním mykózám? Lze jí v tomto případě nějak předcházet, jakou prevenci byste čtenářkám doporučila?
Při léčbě antibiotiky je většinou cílem tělo zbavit nežádoucích mikroorganismů, které stojí za základním onemocněním. Bohužel, většinou  zasáhneme nejen oblast, pro kterou se antibiotika užívají, ale i ostatní sliznice. Proto je vhodné v případě nutnosti užívání antibiotik preventivně s první tabletou antibiotik začít s pravidelným užíváním probiotik. Záleží na ženě, které má vyzkoušené, či na radě lékárny. Nutno však upozornit, že je nutný minimálně 2–4 hodinový odstup, abychom probiotika užítím antibiotik nezbavili funkce.

Když už máme ten nepříjemný svědivý pocit, jak máme problém řešit?
Jedná-li se o pocit chvilkový či bez dalších typických příznaků vaginální mykózy, lze vyměnit běžný přípravek intimní hygieny – na dobu cca týdne – za Canesten Intimgel, který mírní svědění a nepříjemné pocity. Po odeznění svědivých příznaků je nutné se vrátit k běžné intimní hygieně.

V případě, že se přidají další příznaky  typické pro mykózu, lze zakoupit Canesten vaginální tablety, a v případě, že je mykóza doprovázená bolestivostí, výtokem a  zápachem, je vhodné navštívit gynekologa.

Myslíte si, že může riziku vzniku vaginální mykózy zabránit i vhodný přípravek pro intimní hygienu?
Jen do určité míry.  Naopak přehnaná intimní hygiena ničí přirozené prostředí a jsme pak náchylnější k přemnožení nežádoucích mikroorganiusmů.

Může takový intimní gel doplnit léčbu vaginální mykózy?
CanestenIntimní gel, který vhodně doplňuje léčbu vaginální mykózy, je určen jen pro krátké období  (týden, 14 dní) např. Canesten Intimgel. Má zcela úmyslně jiné pH, takové, aby na podrážděných partií při aplikaci nepálil a neštípal. Pak obsahuje určité látky, které nepůsobí proti plísním, ale proti svědění a pálení. Po ukončení léčby vaginální mykózy je nutné se vrátit k přípravkům běžné intimní hygieny.

Paní doktorce Miluši Kotalíkové děkujeme za její odpovědi.

  • Více o řešení vaginální mykózy se dozvíte na stránkách www.canesten.cz
Reklama