Gynekologické mykózy postihly většinu žen minimálně jednou za život. Bohužel mnoho z nás trápí mykózy opakovaně. Jsou období, kdy je výskyt mykóz větší – třeba v létě nebo když je náš organismus oslabený nějakou nemocí. Na radu jsme se zeptali MUDr. Miroslava Müllera.

Pane doktore, v poslední době mě opakovaně trápí pálení a svědění v pochvě a výtoky. Někdy cítím i bolest při močení, ale hlavně při pohlavním styku. Po léčbě navržené mým gynekologem problém ustane, ale za nějakou dobu se vše opakuje. Mohu něco udělat sama? Děkujeme za odpověď na náš redakční dotaz.

Odpověď odborníka:

5ad9a741519baobrazek.pngZáněty pochvy a zevního genitálu jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy gynekologické ambulance. Většinou se jedná o mykotické nebo bakteriální onemocnění. Mykóza se nejčastěji projeví spíše tvarohovými povlaky a svědivým výtokem, bakteriální též svědivými projevy a častěji bělavým až žlutavým výtokem. Léčba je odlišná, často podpořená výsledkem z kultivačního vyšetření stěru z pochvy. Mykóza je nejčastěji léčena lokálně, v případě neúspěchu i celkově, stejně tak i záněty bakteriální. V posledních letech se na trhu objevily podpůrné léky udržující normální poševní prostředí. Tím předcházíme opakování problémů a vulvovaginálního diskomfortu, jak odborně říkáme problémům tohoto tématu. Nemá smysl dokola opakovat léčbu ATB nebo antimykotiky. Hodně žen trpí třeba jen nedostatkem laktobacilů, které udržují přirozené prostředí v pochvě. V posledních letech byl například v případě obtížněji léčitelných pacientek používán zdravotnický prostředek Naturgyn, který s účinkem více než 80% vyřešil obtíže pacientek. Důležité je pak udržet vaginální flóru.

Na náš dotaz odpověděl MUDr. Miroslav Müller, děkujeme!
 
Náš článek:

Více informací o tomto problému naleznete zde.

Reklama