Vaginální mykózy jsou častým problémem mnoha žen. Statistiky hovoří o 75 % žen, které během svého života onemocní vaginální mykózou alespoň jednou. Zhruba polovina žen pak tímto nepříjemným onemocněním trpí opakovaně.

Vaginální mykózy jsou pro ženy velmi nepříjemné. Houby, které infekci způsobují, jsou z rodu Candida či Monilia. Kvasinka má jako každá houba ráda teplá, vlhká a tmavá místa, a přesně takovým místem je pochva – vagina.  Kvasinky obvykle přežívají v obvyklém množství na sliznici uvnitř pochvy a vytváří tzv. normální vaginální prostředí. Může však dojít k jejich přemnožení, tím pádem k vaginální nerovnováze a posléze ke vzniku vaginálních mykóz.

Hlavní příznaky vaginálních mykóz

Příznaky jsou docela typické, mezi základní patří:

 • Svědění. Je citlivé ve vnitřní i vnější oblasti genitálu. Naznačuje, že se mykotická infekce rozšířila i na vnější část genitálií. Svědění ženy svádí ke tření postižených citlivých míst, tím však může dojít k dalšímu rozšíření nákazy, a ještě k většímu podráždění a silnějšímu svědění.
 • Otok a zarudnutí. Viditelný je hlavně ve vnější oblasti genitálu.
 • Pálení až řezání. K tomu dochází především při močení.
 • Výtok. V typických případech jde buď o bílý hustý „tvarohovitý“ nebo bílý řídký, vodnatý. V některých případech zůstává uvnitř pochvy, kde tvoří hrudkovitou hmotu.
 • Tlak a bolest v podbřišku. Signalizuje změny, ke kterým dochází při rozvoji kvasinkové infekce.
 • Bolesti. Ty jsou časté i při pohlavním styku. Žena se mu pak raději vyhybá.

 EnzyMax

Příčiny vzniku vaginálních mykóz

Faktorů, jež způsobují přemnožení kvasinek je mnoho, těmi hlavními mohou být:

 • Zapaření genitálu. Nošení nevhodného prádla a oblečení (např. mokré plavky, tanga a těsné kalhoty), které vytvářejí vlhké a teplé prostředí.
 • Nesprávná hygiena. Nedostatečné a nebo naopak také příliš časté omývání genitálu. Nevhodné je používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. U některých žen může jít i o přecitlivělost na parfémované vložky nebo tampóny.
 • Stres. Snižuje imunitu a je častou příčinou kvasinkové infekce. Ve stresu tělo vyplavuje do krve určité látky, které mohou způsobit rozvoj mykózy.
 • Těhotenství. Ženské tělo prochází v těhotenství řadou hormonálních změn, zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů. Tělo je náchylnější k zánětům a gynekologickým potížím.
 • Hormonální substituce. Pokud žena užívá antikoncepci nebo podstupuje hormonální léčbu v období přechodu, mění se i hladina hormonů.
 • Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může nastat nerovnováha poševního prostředí, vybíjí se prospěšné bakterie a tím dochází k přemnožení kvasinek.
 • Špatný způsob stravování. Jídlo a pití také ovlivňují hladiny látek v krvi, proto se nedoporučuje příliš vysoká konzumace např. sladkostí. Nedoporučuje se přílišné mlsání.
 • Cukrovka. Nemocní cukrovkou mají zvýšenou hladinu cukru v krvi, to je bohužel pro množení kvasinek ideální.

Genitální mykózou mohou onemocnět i muži, i když to není tak časté jako u žen. Jde o přemnožení kvasinek a plísní v oblasti žaludu a předkožkového vaku. Nemoc se projevuje podobně jako u žen, tedy svěděním, pálením, zarudnutím, případně otokem. Muži ale mohou být především přenašeči tohoto onemocnění, přitom se u nich nemusí rozvinout a projevit.

Vaginální mykóza se sice nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, nicméně jí mohou trpět oba partneři a opakovaně ji na sebe přenášet prostřednictvím pohlavního styku. Přičemž jeden z nich (většinou je to muž), nemusí mít žádné vnější projevy.

Toto nepříjemné onemocnění se velmi často a opakovaně objevuje v těhotenství. Je to způsobeno změnou hladiny hormonů v krvi. Ženský hormon estrogen stoupá, zároveň s ním se zvyšuje hladina polysacharidu glykogenu v pochvě. Sliznice vagíny se stává citlivější a vnímavější k mykotickým infekcím.

Léčba vaginálních mykóz v těhotenství je složitější a méně účinná. Po porodu a ustálení hladiny hormonů do normálu se vše upraví.

Preventivní doporučení proti vzniku mykóz

Prvním z doporučení je nošení vhodného oblečení. Nejlepší je nosit vzdušné prodyšné oblečení. Nedoporučuje se nosit těsné spodní prádlo a prádlo ze syntetického materiálu, nejlepší bavlněné spodní prádlo. Nevhodné jsou také těsné džíny, punčocháče a neprodyšné oblečení. Oblast genitálu je nutno vždy udržovat v suchu. Plavky a vlhké spodní prádlo se musí co nejdříve svléknout, genitálie a pokožka hned důkladně osušit.

Dalším doporučením je dodržování intimní hygieny. Doporučuje se užívat speciální gely na intimní partie, dodržovat správnou hygienu při pohlavním styku a po něm. To se týká např. i prstů nebo nehtů na rukou, které přišly do styku s pohlavními orgány. Při pohlavním styku je nutno dbát na to, aby nedošlo k poškození sliznice genitálu.

Zásadní je také životospráva. Důležité je nepřejídat se sladkostmi a nepít příliš často sladké nápoje. Při oslabení organismu a užívání antibiotik se doporučuje preventivně užívat doplňky stravy a probiotické kultury, které zvýší obranyschopnost organismu.

 

Mykózy se vrací

Na vaginální mykózy se doporučují užívat antimykotika. Největším problém tohoto onemocnění však je, že se opakovaně vrací, a to i několikrát za rok. Může za to nerovnováha vaginální mikroflóry, ke které dochází v příčinné souvislosti s jednotlivými rizikovými faktory. Ukazuje se, že stěžejní je posílit samotnou imunitu vaginální tkáně tak, aby se tělo dokázalo s riziky samo co nejlépe vyrovnat.

Na vaginální mykózy existuje i několik „babských rad“, např. výplach a potírání genitálií kyselými mléčnými produkty. Osvědčené je užívání grepových semínek, které mají široké antimikrobiální vlastnosti, zvyšují odolnost sliznic a zabraňují množení bakterií, virů a plísní. Prověřený účinek má i Měsíček lékařský. Jedná se de facto o přírodní antibiotikum, které v našem organismu působí antisepticky a potlačuje vznik i rozvoj nebezpečných bakterií. Obsahuje rostlinná antibiotika, tak zvané fytoncidy, které potlačují vznik bakterií a plísní na pokožce.

Proti opakovaným mykózám se osvědčilo užívání proteolytických enzymů, které posilují imunitu vaginální tkáně. Na zánět působí regulačně, tlumí nežádoucí účinky nadměrného zánětu a současně pomáhají podpořit imunitní mechanizmy potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu a podporují procesy hojení.

Více informací najdete na této stránce: www.salutempharma.cz

Reklama