mykóza

Velmi častým důvodem k návštěvě gynekologa je problém zvaný mykotická infekce pochvy. Jedná se vlastně o zánět, který způsobuje přemnožení kvasinek. Pacientka jej pozná velmi jednoduše – dominuje totiž pocit svědění nebo pálení v pochvě či v zevním genitálu. Tato skupina onemocnění představuje přibližně 20 % všech poševních zánětů.

Onemocnění způsobuje přemnožení kvasinek rodu Candida. Asi 90 % způsobuje Candida albicans, většinu zbývajících případů Candida glabrata, ostatní kvasinky jsou vzácné. Znamená to tedy, že pouhá přítomnost kvasinek nestačí. Ve skutečnosti všichni lidé mají tyto mikroorganismy ve střevech a asi 40 % žen, které jsou zcela bez potíží, má malé množství kvasinek v pochvě. Za určitých okolností, kterými mohou být zvýšená vlhkost, zvýšená hladina cukru, těhotenství, léčba antibiotiky, které mohou negativně ovlivnit přirozenou poševní eumikrobii nebo stres, se mohou kvasinky přemnožit a způsobit slizniční zánět.

Není bez zajímavosti, že do 70. let minulého století se tento problém týkal téměř výhradně diabetiček. Se změnou stylu oblékání – především s oblibou džínů a silonových punčocháčů – se také rozšířil počet žen a dívek, které tento nepříjemný problém postihuje. „Obtěžující pocity svědění a pálení doprovází také zcela charakteristický, zpravidla bílý a hrudkovitý výtok z pochvy,“ upozorňuje MUDr. Robert Hudeček, Ph.D., primář Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno a doplňuje: „Upřesnění diagnózy napomáhá stanovení poševního pH papírkovou metodou a vizualizace sliznic genitálu při gynekologickém vyšetření v zrcadlech s detekcí typicky zarudlých sliznic a přítomností charakteristického výtoku.“

Léčba je nutná, avšak úspěšná

Výsledky léčby (pokud byla diagnóza správná, některá jiná onemocnění totiž dovedou příznaky mykózy poměrně přesně napodobit) jsou úspěšné. Na trhu existuje značné množství přípravků, jak k zavádění do pochvy, tak v podobě polykacích tablet, při svědění lze aplikovat antimykotické krémy na zevní genitál. Pokud nemá partner pacientky žádné potíže, není nutné jej léčit. V opačném případě (svědění, pálení), může použít stejný krém, který používá partnerka. MUDr. Hudeček k léčbě doplňuje: „V léčbě dominují lokální antimykotické preparáty, které se zpravidla ve formě čípků aplikují krátkodobě do pochvy, v kombinaci s následnou podpůrnou terapií obnovující přirozenou poševní kolonizaci laktobacily.“

Recidivy komplikují situaci

Problémem tohoto onemocnění však mohou být opakované mykotické záněty, které obtěžují ženy dlouhodobě i při adekvátní průběžné terapii. „Recidivující infekty vyžadují podrobnější celkové vyšetření zdravotního stavu ženy. Nutno pátrat především po hormonálních poruchách charakteru poruch glukózového metabolismu a některých dalších systémových onemocnění. Léčba těchto chronických zánětů pak sestává zpravidla v kombinaci výše uvedené lokální vaginální aplikace se systémovou antimykotickou a iminomodulační terapií,“ upřesňuje ještě MUDr. Hudeček z brněnské fakultní nemocnice.