Kvasinkové infekce jsou velmi běžné
2,3 miliard žen z celého světa prodělá kvasinkovou infekci (vaginální mykózu) alespoň jednou v životě – mnoho prodělává nákazu opakovaně. Jestliže máte vaginální mykózu, zcela jistě nejste sama.

Vysoký výskyt vaginálních kvasinkových infekcí jasně ukazuje, že tímto onemocněním netrpí pouze určitá skupina žen. Ve skutečnosti může být infikována každá žena, nezávisle na věku, zázemí, povolání nebo dalších okolnostech. Nejdůležitější je pamatovat si, že výskyt vaginální kvasinkové infekce není znakem špatné hygieny – spíš opak je pravdou.

 

Ve Vašem těle jsou patogeny přítomné
Kvasinky nechytnete, kvasinky máte. I když jste úplně zdravá a bez příznaků, vyskytuje se často ve vaší pochvě kvasinka Candida albicans. Za normálních okolností imunitní systém a nízké pH vaginy (pH 4) kvasinky hlídá, takže pro Vás zůstává jejich přítomnost utajena. Jenom když se rovnováha pH sliznice v pochvě poruší, nastávají vhodné podmínky pro nekontrolované množení kvasinek. Infekce se rozvine se všemi svými nevítanými projevy.

 

Mluvte o tom.
Vaginální mykóza je úplně normální onemocnění a určitě to není něco, za co bychom se měly stydět. Vaginální mykóza je jednoduše odpověď těla na stres, psychickou zátěž, náhlé změny klimatu (dovolená), nebo hormonální změny např. v těhotenství nebo v menopauze. Měla byste si o tom bez zábran promluvit: se svým partnerem, přítelkyní, lékařem nebo lékárníkem.

V každém případě s tím něco dělejte, protože čekání rozhodně nepomůže.

 

Jak rozpoznáte vaginální kvasinkovou infekci?
Většina žen, které se setkaly s vaginální mykózou, mohou přesně rozpoznat její příznaky.

Hlavními příznaky kvasinkové infekce jsou svědění a pálení v genitální oblasti a vstupu do pochvy. Hlavní příčinou tohoto podráždění je zvýšený výtok, ve kterém bují kvasinky. Je bělavý nebo nažloutlý s drolivou konzistencí a téměř bez zápachu. Když už zapáchá, tak po čerstvých kvasinkách. Infikovaná tkáň může být podrážděná a nateklá.

Přestože pociťujete velké svědění, neškrábejte se, protože to infekci pouze zhoršuje.

 

 

Jak se zbavit kvasinkové infekce?

 

Léčba je velmi jednoduchá
Jestliže jste si jistá, že máte vaginální mykózu, můžete problém lehce vyřešit: zajděte do lékárny pro moderní antimykotický přípravek, např. Canesten.

Léčivá látka obsažená v Canestenu brání rozvoji a dělení kvasinkových buněk, což je zabíjí. Přípravek působí pouze na kvasinkové buňky, lidské buňky nepoškozuje. Proto je Canesten velmi dobře snášen, přechodně drobné nežádoucí účinky se vyskytují jenom vzácně.

Je důležité zbavit se rychle původce kvasinkové infekce a současně se rychle osvobodit od nepříjemných průvodních projevů, jako je svědění a pálení. Proto nabízí firma Bayer antimykotický přípravek Canesten ve formě vaginální tablety. Vaginální tablety se vkládají do vaginy pomocí speciálního aplikátoru, a tím potlačují infekci u jejího zdroje. Pro léčbu pocitů pálení a svědění u vstupu do pochvy můžete navíc použít Canesten krém.

Mimochodem, v nedávné srovnávací studii společnosti Bayer ženy potvrdily, že design a funkce aplikátoru přípravku Canesten plně odpovídají jejich preferencím a požadavkům. Proto si nemusíte dělat starosti s použitím tohoto aplikátoru.

Vaginální tablety jsou volně prodejné pod značkou Canesten 1 pro jednodenní terapii. Důležité si je pamatovat, že příznaky onemocnění se zlepší po přibližně třech dnech.

 

Měl by se léčit i můj partner?
Vaginální kvasinkové infekce nejsou pohlavními nemocemi, protože se obvykle nepřenášejí během pohlavního styku. Přesto se však můžete od svého partnera znovu nakazit.

Jestliže se infekce po nějakou dobu neustále objevuje a zase mizí, říkáme tomu ping-pongový efekt. V případě shodných příznaků onemocnění u obou partnerů se doporučuje i léčba Vašeho partnera. V průběhu léčby se nemusíte vzdávat sexu.

 

Čtěte pozorně příbalovou informaci a instrukce, jak správně Canesten® 1 užívat. Další informace o výhodách a případných nežádoucích účincích konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.

Reklama